Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Týždenný komentár: Raz hore, raz dole, vždy s trhom

Doznievajúca výsledková sezóna zo zákulisia korporátnej sféry so sebou na akciové trhy priniesla dostatok priestoru pre symptóm nerozhodnosti zo strany investorov. Chýbajúce, alebo neutrálne makrodáta zo začiatku týždňa, odhalili nie veľmi veľkú chuť investorskej verejnosti pre hľadanie nových príležitostí.

Svoj júnový stagnujúci status zmenil Index spotrebiteľských cien v Eurozóne, ktorý sa podradil očakávaniam trhu a za mesiac júl poklesol o -0.3 percenta. Na prelome týždňa informačnú priepasť na trhoch zaplnili prevažne pozitívne makroúdaje a to hlavne z USA. Prívalovú vlnu pozitívneho sentimentu v ich podobe odštartoval Index cien výrobcov, ktorý v júli vzrástol o 0.2 percenta oproti minulomesačnému poklesu o -0.5 percenta. Korunou úspechu bola priemyselná produkcia, ktorá za júl vzrástla o 1 percento oproti júnovým 0.1 percentám. Koniec týždňa naopak patril k prehĺbeniu obáv o intenzite zotavenia globálnej ekonomiky. ,

K nervozite, ktorá so sebou pochopiteľne priniesla stratové hodnoty akciových indexov, vo vysokej miere prispel šéf nemeckej centrálnej banky Axel Weber, ktorý súhlasí s ďalším presadzovaním voľnej monetárnej politiky a poskytnutím neobmedzenej likvidity bankám aj po skončení roka. Časté striedanie kladných a záporných impulzov tak na akciové trhy prinieslo zmiešané výsledky, najviac si počas uplynulého týždňa prilepšil ATX +1.1 percenta, naopak najmenej sa darilo francúzskemu CAC 40, ktorý stratil -2.3 percenta. Na neistý vývoj Euro zo začiatku reagovalo dosť pozitívne, v závere týždňa však zaznamenalo prvý výraznejší pokles a obchodovalo sa za 1.2712 EUR/USD, čo znamená pokles hodnoty domácej meny oproti tej americkej o -0.33 percenta.

Popredný developer a správca nehnuteľností v oblasti realít a hotelierstva v strednej Európe si za uplynulý týždeň na pražskej burze pripísal vyše 9 percent. Stalo sa tak po tom, ako varšavské mestské zastupiteľstvo rozhodlo o ponechaní povolenia na výstavbu 54 poschodového mrakodrapu (Zlota 44), čo spoločnosti Orco umožnilo pokračovať vo výstavbe 192 metrov vysokej budovy.

K rastu energetického sektora vo veľkom prispeli akcie rakúskeho výrobcu vysoko-precíznych komponentov pre vybavenia využívané v ropnom priemysle. Schoeller Bleckmann si na vlnách svojich pozitívnych výsledkov prilepšil o 10.83 percenta na 41.75 eur, keď za druhý kvartál tohto roku reportoval rast tržieb o 38.2 percenta v porovnaní s prvým kvartálom na 74 miliónov eur. Medziročný rast tržieb o 30.4 percent spoločnosť dosiahla hlavne vďaka rastu objednávok v prvom kvartáli.

V tomto týždni očakávame spomalenie priemyselných objednávok a vývoj spotrebiteľskej dôvery v Eurozóne. V USA sa zameriame na predaje nových domov, ako aj na anualizované údaje o medzikvartálnom vývoji hrubého domáceho produktu, ktoré by mali indikovať spomalenie rastu HDP v USA o celé 1 percento.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets o. c. p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *