Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Týždenný komentár: Sklamanie investorov prinieslo na trhy červenú vlnu

Investície 07.05.2012 | 12:00 0 Komentárov

Prvý májový týždeň sa niesol v znamení zlých výsledkov z oboch koncov Atlantiku. Najprv európske krajiny zverejnili veľmi zlé výsledky PMI. Kompozitné PMI (PMI výroby + PMI služieb) skončilo na úrovni 46.7 oproti očakávaniam 47.7 a marcovej hodnote 49.1. 

Potvrdilo tak kontrakciu väčšiny ekonomík v Európe. Na negatívne výsledky nadviazali USA. ISM nevýrobného sektora vyšlo na úrovni 53.5, pri očakávanom výsledku 55.3 a naznačuje tak spomalenie americkej ekonomiky. Týždeň zakončili výsledky NFP. Tie sklamali taktiež. Výsledok 115 000 miest nepotešil a analytici odhadovali až 160 000 pridaných pracovných miest. Investori tak neváhali a začali uzatvárať dlhé pozície, čo prispelo k väčšiemu výpredaju akcií a komodít. Počas týždňa rozhodovala o úrokových sadzbách Európska centrálna banka. Tá nevykonala žiadnu zmenu a tak hlavná sadzba ostala nezmenená na 1 percente. Na konferencii však hlava ECB Mario Draghi zhoršil výhľad rastu HDP európskych ekonomík a neoznámil žiadne nové kolá dodávania likvidity na trhy (LTRO).

Trh tak ostal sklamaný a negatívne reagovali hlavne komodity. Náročný týždeň pre investorov tak v piatok európske akciové indexy končia v červenom teritóriu: DAX 30 –2.12 percenta, CAC 40 –1.87 percenta a FTSE 100 –2.02 percenta. Americké akcie klesali spolu s Európou: Standard&Poors500 –1.62 percenta, Dow Jones Industrial Average –1.28 percenta, Nasdaq –2.25 percenta. Európsky dlhopisový trh bol celý týždeň stabilný a nevykazoval väčšie pohyby. Americké dlhopisy sa v piatok dostali pod 1.9 percentný výnos a naznačujú stále vysokú mieru rizika na trhoch.

Suverénne najväčším prepadákom bola ropa. Tá stratila za tento týždeň viac ako 8 dolárov a dostala sa tak na svoje trojmesačné minimá. Pokles nasledovalo aj zlato, ktoré sa obchoduje na úrovni 1640 dolárov za trójsku uncu. Striebro udržalo 30 dolárov za uncu, avšak stráca spolu s ostatnými komoditami. Medzi skokanov týždňa patrila spoločnosť Central European Media Enterprises (CETV). Moody´s sa vyjadrila, že môže spoločnosti zdvihnúť rating, po tom, ako CETV oznámila plánované zníženie dlhu. Akcie si tak na pražskej burze pripísali za prvý májový týždeň 15.4 percenta na 161 českých korún. Darilo sa aj poľskej banke Bank Pekao (PEO), ktorá si na svoje konto pripísala 5.68 percenta po zverejnení správ, že poľský finančný regulátor zvažuje uvoľnenie bankovej regulácie v druhom polroku 2012.

Tento týždeň nás z makroekonomických dát čakajú veľkoobchodné zásoby v USA, čísla nezamestnanosti z Austrálie, anglická priemyselná produkcia, Rozhodnutie Bank of England o úrokoch a americká obchodná bilancia.

Zdroj: Peter Bukov Junior analytik CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *