Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Týždenný komentár: S&P 500 na takmer 4-ročnom maxime

Investície 19.03.2012 | 10:17 0 Komentárov

Minulý týždeň bol ďalším rastovým týždňom v rally, ktorá trvá už takmer 6 mesiacov a najsledovanejší index S&P 500 počas nej vzrástol už o viac ako 30 percent, čím dosiahol v závere obchodného týždňa úroveň, ktorú dosahoval pred takmer štyrmi rokmi v začiatkoch krízy. 

Tento stav sa podarilo dosiahnuť napriek nepriaznivej správe zo začiatku týždňa, kedy USA vykázali najvyšší deficit salda federálneho rozpočtu v histórii, keď prekonal očakávaných –229 miliárd dolárov a vzrástol až na neuveriteľných –231.7 miliardy dolárov. Mierne frustrujúco na investorov zapôsobilo aj vyjadrenie Bena Bernankeho, ktorý označil ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie ako nepravdepodobné, potom čo zhodnotil stav ekonomiky Spojených štátov ako zlepšujúci sa. V priebehu týždňa však aj tieto pre investorov nepriaznivé novinky zatienila hlavná správa, ktorou boli výsledky záťažového testu bánk pôsobiacich v USA. Z výsledkov vyplynulo, že väčšina bánk má solídne zásoby kapitálu, dostatočné na prekonanie strednodobého nedostatku medzibankového úverovania a hospodárskeho poklesu. Veľkým prekvapením však bol prepad banky Citigroup, ktorá testom neprešla.

Spoločná mena eurozóny zo začiatku týždňa vykazovala pokles voči americkému doláru, v posledných dvoch dňoch však dokázala otočiť vývoj najmä vďaka dobrým správam z dlhopisových trhov eurozóny a týždeň uzavrela so ziskom +0.34 percenta na úrovni 1.3167 EUR/USD. Cena zlata v priebehu týždňa podliehala pomerne silnej korekcii a uzavrela ho so stratou –3.3 percenta na úrovni 1657.5 dolára za trójsku uncu.

Z korporátneho sa minulý týždeň darilo spoločnostiam Siemens AG (+6.74 percenta) a už tradične spoločnosti Apple Inc. (+7.41 percenta). Prvá menovaná ťažila okrem zvýšenia cieľových cien od SocGen alebo Goldman Sachs aj z dôvery investorov v nový plán do budúcnosti, kedy sa chce spoločnosť sústrediť na rozvíjajúce sa trhy a USA. Druhá menovaná, najhodnotnejšia spoločnosť na svete, podporila svoj rast predstavením nového tabletu modelového radu iPad s poradovým číslom 3. Tento týždeň očakávame v eurozóne vývoj platobnej bilancie, indexu nákupných manažérov, nových priemyselných objednávok a spotrebiteľskej dôvery. V USA nás čaká „realitný týždeň“, keď zistíme predajnosť nových aj starých domov a tiež ich ceny.

Zdroj: Boris Penev Analytik CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *