Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Týždenný komentár: Španielsko múti vodu

Úvodný rast na začiatku týždňa nevydržal dlho a akciové trhy sa opäť dostali do červených čísel. Španielska centrálna banka oznámila prevzatie banky CajaSur, ktorej aktíva majú 0.6 percentný podiel na španielskom finančnom trhu, čo opäť vyvolalo obavy ohľadom vývoja dlhovej krízy v Európe.

Španielsky parlament už schválil úsporné opatrenia vo výške 15 miliárd eur, ktoré by mali znížiť napríklad aj platy štátnych zamestnancov o 5 percent, čo sa zrejme nezaobíde bez štrajku odborov. Vo Francúzsku klesli spotrebiteľské výdavky v apríli medzimesačne o 1.2 percenta, pričom sa očakával len 0.5 percentný pokles. Situácia na akciových trhoch sa k záveru týždňa upokojila a ceny akcií prudko posilnili. Najvyššie zisky si nakoniec pripísali hlavné indexy v Belgicku, Česku a Poľsku, keď vzrástli o 2.7 až 5.1 percenta.

V Mníchove začali používať prvý hybridný autobus od spoločnosti MAN, ktorý by mal znížiť emisie o 30 percent. Ďalšie takéto autobusy by sa mali začať používať v tomto roku v Hagene, Paríži, Barcelone, Miláne, Viedni a v niekoľkých mestách v Holandsku. Manažment spoločnosti MAN sa vyjadril, že automobilka by mala v tomto roku predať približne 50 tisíc vozidiel, čo by znamenalo 25 percentný medziročný nárast. Akcie Man posilnili o 6 percent na 69.3 eura a podobne sa darilo aj ostatným automobilkám v Európe.

Deutsche Boerse vlastní burzu vo Frankfurte, čiastočne Eurex, najväčšia európska futures burza a prostredníctvom nej kúpila v roku 2007 New York-skú opčnú burzu ISE. Manažment Deutsche Boerse sa vyjadril, že kúpa ISE bola správnym rozhodnutím a umožnila vstup na burzu v USA. Valné zhromaždenie schválilo najmä navýšenie kapitálu až do výšky 20 percent z celkového akciového kapitálu a dividendu za rok 2009 vo výške 2.1 eura na akciu. Hoci kríza výrazne zasiahla do hospodárenia spoločnosti, jej ziskovosť ostáva silná, no akcie Deutsche Boerse si odpísali 3.9 percenta a klesli na 50 eur.

Tento týždeň môžeme na akciových trhoch očakávať pokračovanie nervozity a neistá situácia bude naďalej výraznou mierou ovplyvňovať rozhodnutia investorov. V Eurozóne sa očakáva za apríl nezmenená miera nezamestnanosti a mierny nárast inflácie. V USA bude v piatok zverejnená miera nezamestnanosti za máj a analytici predpovedajú jej pokles na 9.8 percenta.

Zdroj: Vladimír Gešperík, Capital Markets. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *