Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Týždenný komentár: Španielsko zmrazilo pondelkový optimizmus

Investície 10.04.2012 | 09:36 0 Komentárov

Akciové indexy zahájili minulý týždeň najstrmším rastom za posledné tri týždne, čím hodili za hlavu skoršie straty z predchádzajúceho týždňa. Za pozitívnym vývojom stáli makroekonomické údaje ako rast produktivity v spracovateľskom sektore v USA a v Číne. 

ISM Manufacturing Index v USA v marci reportoval výraznejší rast amerického spracovateľského sektora ako sa očakávalo (est. 53 b.), keď hodnota ukazovateľa vzrástla na 53.4 bodov z februárových 52.4 bodu. Svojim vývojom podobne prekvapil Index nákupných manažérov v Číne, ktorý zostavuje čínska Logistická Federácia a Národný štatistický úrad. Ten vzrástol na 53.1 bodu v marci z februárovej úrovne 51 bodu. Kolaps sa však dostavil počas stredy, kedy sa nepodarená španielska aukcia postarala o výbuch, ktorého rozmery sme tu nemali už dlhú dobu. Dôsledky tejto katastrofálnej aukcie na ktorej sa španielom podarilo požičať len 74 percent plánovaného objemu poslala akcie celosvetovo do mínusu. Na aukcii sa predali dlhopisy splatné v októbri 2016 v objeme 2.59 miliardy EUR, pričom plánovaných bolo až 3.5 miliardy EUR. Požadovaný výnos pritom nebezpečne vzrástol z 3.376 % na aukcii minulý mesiac až na 4.319 %. Situáciu v USA poznačenú udalosťami v Európe ďalej skomplikovali aj vlažné postoje predstaviteľov FED-u. Tí totiž považujú pomalú korekciu na kapitálovom trhu za zdravú a preto zatiaľ nepripúšťajú žiadne ďalšie monetárne stimuly. Posledný obchodný deň týždňa sa už pre väčšinu krajín kresťanského sveta niesol v predsviatočnej nálade a pozitívne správy z trhu práce USA a najmä Kanady dopomohli väčšine akcií k miernym ziskom. Relatívne pokojný piatok už bol zaujímavý takmer výhradne kvôli údaju miery nezamestnanosti v USA, ktorý prekvapivo opäť poklesol a to z 8.3 na 8.2 percent.

Prvé dva dni z týždňa si euro voči doláru udržiavalo stabilnú úroveň, no už v závere utorka oslabilo skokovo o –0.85 percenta. To odštartovalo depreciáciu pretrvávajúcu až do konca týždňa, za ktorý euro oslabilo celkovo o –1.85 percenta až na úroveň 1.3096 EUR/USD. Medzi ziskové akcie sa tento týždeň predrala spoločnosť BWIN, ktorej akcie v Rakúsku vyskočili za týždeň až o 5.5 percent po zvýšenom odporúčaní od Morgan Stanley, ktorá medzi dôvodmi zmienila rast tržieb, potenciál USA a rastúce dividendy. Pokles asi najviac postihol bankový sektor, kde pod vplyvom eurokrízy akcie Credit Agricole odpísali až –10.75 percent na 4.159 EUR/akcia.

Počas nového týždňa nás z makroekonomických údajov budú najviac zaujímať priemyselná produkcia eurozóny (12.4.2012), béžová kniha (11.4.2012) a bilancia zahraničného obchodu v USA (12.4.2012).

Zdroj: Martin Cesnak Analytik CAPITAL MARKETS, o.c.p. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *