Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Týždenný komentár: Výsledky produkujú výsledky

Z dôvodu absencie výraznejších makrodát sa začiatkom uplynulého týždňa naskytol na oboch stranách Atlantiku dostatočný priestor pre vyšší vplyv pozitívnych výsledkov z korporátnej sféry na vývoj akciových trhov. Euforický rast zo začiatku týždňa sa postupne neutralizoval.

Nový impulz trhom dodali júnové maloobchodné predaje Eurozóny, ktoré medziročne nečakane vzrástli o 0.4 percenta, pričom sa očakával miernejší rast o 0.1 percenta. Európske akciové indexy ostali verné svojim ziskom, najviac si prilepšil poľský WIG 20 +3 percentá a maďarský BUX +2.8 percenta. K rastu najviac prispeli sektor základných materiálov a energetický sektor. Na zasadnutí ECB sa kľúčová úroková sadzba nemenila, zotrváva tak na rekordnom minime, a to už pätnásty mesiac v rade. Prezident Trichet uviedol, že oživenie v Európe prebieha rýchlejšie ako sa očakávalo, argumentoval so zlepšujúcou sa situáciou na peňažných trhoch a dolial tým dostatok rastového hormónu aj do tých akciových. Týždňové údaje o počte nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA, ktoré vzrástli na 479 tisíc priniesli sklamanie pre analytikov očakávajúcich pokles počtu uvedených žiadostí na 455 tisíc. Slabé dáta z amerického trhu práce, aj napriek stagnujúcej nezamestnanosti, na 9.5 percentách, tak v Európe ako aj v USA zmazali zisky z prvej polovice týždňa a vôbec neuľahčili situáciu dolára, ktorý v poslednej dobe podáva nepresvedčivý výkon. Euro si voči doláru pripísalo 1.73 percenta a v rámci piatkovej seansy prekonalo svoje trojmesačné maximá, keď zdolalo hranicu 1.3318 EUR/USD.

Ako vzorový príklad spoločnosti, ktorá v značnej miere prispela k minulotýždňovému rastu, konkrétne českého indexu PX, môžeme uviesť Komerční banku. Tá po vyhlásení kvartálnych výsledkov obdržala niekoľko zvýšených odporúčaní na „buy“ a posilnila o +8.3 percenta na úroveň 4000 českých korún. Banka v strede týždňa informovala, že za druhý kvartál dosiahla rast čistého zisku o 12.2 percenta na 3.27 miliárd českých korún, a to vďaka nižším rezervám na zlé úvery.

Na vlne pozitívnych korporátnych výsledkov sa niesli aj akcie holandskej spoločnosti Furgo, ktoré si pripísali +11.3 percenta po tom, čo zverejnený zisk 1.3 eura na akciu bol lepší ako očakávania 1.283 eura. Akcie energetickej spoločnosti, ktorá sa zaoberá zberom, analýzou a interpretáciou geologických údajov, využívaných pri stavbe ropných vrtov, tunelov, ciest a potrubných rozvodov sa tak obchodovali za 45.11 eura.

V tomto týždni sa dočkáme júlového vývoja inflácie tak v Eurozóne, ako aj v USA a neprehliadneme ani americké maloobchodné predaje za jún. V Európe si posvietime na sezónne očistené údaje o priemyselnej produkcii v júni a o vývoji HDP za druhý kvartál.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *