Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Týždenný komentár: Ziskový hazard s bankami

Indexy na akciových trhoch počas prvých dvoch obchodnýchseansí uplynulého týždňa najviac ťažili z rastu finančného sektora. Za hnacím motorom pozitívneho vývoja právom môžeme hľadať presvedčenie býkov o výhodnosti investície do finančných titulov a predovšetkým do akcií bánk. Tým sa vysvetľuje (aj keď podľa niektorých zanedbateľný) efekt a užitočnosť ostro kritizovaných záťažových testov.

Najväčší úspech zaknihovala rakúska burza s rastom ATX +3.4 percenta. Snaha maďarského BUX-u o korekciu prepadu spred dvoch týždňov vyústila do +1.5 percentného zisku. K prerušeniu šesť dní trvajúceho rastu v Európe došlo až v strede týždňa, keď ku zvýšeniu obáv investorov prispel aj pokles objednávok tovarov dlhodobej spotreby v zámorí. Tento stav namiernych vlnách výpredajov zotrval až do konca týždňa, ktorý so sebou priniesol aj ustálenie hladiny obchodovania spoločnej meny. Tá si pripísala 1.1 percenta a v závere týždňa sa obchodovala za 1.3052 EUR/USD. Posledný obchodný deň Eurostat informoval o vývoji medziročnej miery inflácie v Eurozóne, ktorá dosiahla najrýchlejší rast za posledných 20 mesiacov, keď vzrástlav júli na 1.7 percenta. Miera nezamestnanosti, podobne ako už spomínaná inflácia, sa vyvíjala podľa očakávaní, v júni oproti predchádzajúcemu mesiacu ostala na rovnakej úrovni a to 10 percent. Na druhej strane Atlantiku sme mohli byť svedkami anualizovaných údajov o medzikvartálnom vývoji HDP, ktorý zaostal za očakávaniami o 0.2 percenta, keď americká ekonomikaza druhý kvartál 2010 zaznamenala 2.4 percentný rast.

Akcie spoločností Partygaming Plc a BWIN InteractiveEntertainment AG si v priebehu uplynulého týždňa výrazne prilepšili. Ich markantný rast vyvolalo spoločné vyhlásenie o vzájomnej fúzii. Svetový líder v oblasti online herných spoločností, známy aj vďaka portálu PartyPoker.com, plánuje akvizíciu rakúskej online stávkovej kancelárie formou reverzného prevzatia, v hodnote 1.13 miliárd libier. Cieľom je vytvorenie najväčšej verejne obchodovanej online spoločnosti pre hazardné hry. Akcie Partygaming Plc si v Londýne pripísali viac ako 28percent na úroveň 300 britských pencí a akcie BWIN InteractiveEntertainment si prilepšili o 21.8 percenta. Druhá najväčšia francúzska banka Societe Generale, ktorá zverejní svoje výsledkyv strede tohto týždňa, pri očakávanom zisku 1.434 eur na akciu,v značnej miere kopírovala rastový trend diktovaný európskymbankovým sektorom. Po získaní niekoľkých zvýšených odporúčaní si akcie spoločnosti pripísali 16.4 percenta na 44.2 eura.

Korporátna sféra v USA, ako aj v Európe reportovala zmiešané výsledky. V priebehu tohto týždňa budeme svedkami výsledkov spoločností ako BMW, MasterCard alebo Pfizer. Eurozóna námpredvedie medzimesačný vývoj PPI a maloobchodných predajovza jún, ako aj predpokladanú nezmenenú kľúčovú sadzbu ECB.V USA očakávame zmiernenie poklesu priemyselných objednávok, a v závere týždňa aj mierne zvýšenie miery nezamestnanosti.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *