Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

UCB: Akcie V4 za posledných 10 rokov dosiahli dvojciferný ročný výnos

Analytici UniCredit Bank porovnávali historické výnosy akcii na vybraných trhoch za posledných desať rokov ako aj v dlhšom
časovom horizonte posledných 40 rokov.

"Pri meraní výnosu za posledných 10 rokov, sme sa pozreli na vyspelé trhy ako USA, UK, Nemecko, Francúzsko, či Japonsko, ale aj na rozvíjajúce sa trhy ako sú Rusko, Čína a krajiny V4 okrem Slovenska, keďže SR má málo rozvinutý akciový trh," hovorí hlavný ekonóm UniCredit Bank Vladimír Zlacký. "Podľa týchto dát nebola na vyspelých akciových trhoch posledná dekáda pre investorov príliš úspešná. Akciové trhy v USA merané indexom S&P 500 dosiahli priemerný celkový ročný výnos len 2,7%, kým o niečo lepšie sa darilo britskému indexu FTSE 100, u ktorého bol celkový ročný výnos 4,1%. Nemecký index DAX však dosiahol priemerný ročný výnos len 1.1%; francúzsky index CAC 40 a japonský index Nikei 225 dosiahli dokonca záporných -0,6%. Oveľa viac sa darilo rozvíjajúcim sa trhom, keď ruský Micex dosiahol za poslednú dekádu celkový priemerný ročný výnos 23,7%, pražský PX 13,5%, varšavský WIG 12,7% a budapeštiansky BUX 11,2%; čínsky Shanghai Composite však dosiahol relatívne skromných 5,1%."

 

1. total return index – zohľadňuje nárast cien akcií aj reinvestované dividendy. august 2001- august 2011.

Uplynulá dekáda nebola pre investorov na vyspelých akciových trhoch príliš úspešná – preto sa v UniCredit Bank pozreli na výnosy týchto trhov v dlhšom časovom horizonte posledných 40 rokov. "Podľa týchto dát, celkový priemerný výnos amerického akciového trhu meraného S&P500 dosiahol až 7,3% ročne, v prípade nemeckého indexu DAX to bolo 6,3% a japonského Nikkei 225 3,9%. Vývoj akciový trhov podlieha častým výkyvom a obdobia rastu sa striedajú s obdobiami poklesu. Vzhľadom na ich časový investičný horizont pre budúcich sporiteľov sú skôr smerodajné dlhodobé priemerné ročné výnosy akcií," zhodnotil V. Zlacký.

Zdroj: UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *