Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

UCB: Ako sa športové činnosti podieľajú na tvorbe HDP

Makroekonomika 28.07.2012 | 11:04 0 Komentárov

V piatok sa začali XXX. letné olympijské hry v Londýne. Pri tejto príležitosti sa analytici UniCredit Bank pozreli na podiel odvetvia športových činností na tvorbe HDP v jednotlivých ekonomikách krajín EÚ. Tento podiel zahŕňa len priamy podiel športových činností ako sú činnosti športových klubov, prevádzky športových zariadení a fitnes centier, nezahŕňa predaj ani výrobu športového vybavenia ani ostatné činnosti, ktoré nepriamo súvisia so športom.

Ako informuje analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, podľa očakávaní význam tohto odvetvia na ekonomike je vo väčšine krajín EÚ zanedbateľný – ani v jednej krajine EÚ nepresahuje jedno percento. Najvýznamnejší podiel na ekonomike majú športové činnosti na Cypre (0,9%), Španielsku (0,8%) a Fínsku (0,6%). Najmenší význam v Grécku, Litve (zhodne 0,1%), Poľsku a Slovensku (zhodne 0,2%). V priemere v EÚ sa športové činnosti podieľajú na tvorbe HDP 0,5%. Vyšší podiel športových činností na tvorbe HDP ešte automaticky neznamená, že daná krajina bude úspešnejšia aj na olympijských hrách. Športové činnosti nezahŕňajú len činnosti súvisiace s vrcholovým športom, ale aj niektoré formy rekreačného športu. V niektorých krajinách navyše významnú časť tržieb športových zariadení tvoria nerezidenti. Cyprus, ktorý má najvyšší podiel športových činností na HDP v rámci EÚ, nezískal na posledných 3 letných olympijských hrách ani jednu medailu. V počte medailí na obyvateľa sa na posledných 3 olympijských hrách relatívne darilo krajinám ako Slovinsko, Maďarsko, či Litva, ktoré sa naopak nachádzajú v spodnej časti rebríčka (športových činností na HDP).

ucb-sportove-cinnosti

1. podiel odvetvia NACE-93 – športové, rekreačné a zábavne činnosti, BE, DE, ES, IT, CY, LV, LT, PT, RO SE – 2009, CZ, DK, EE, GR, HU, NL, AT, PL,SI, SK – 2010, FR, FI – 2011, 2. Priemerný počet medailí na posledných 3 letných olympiádach (Sydney 2000, Atény 2004 a Peking 2008). Vzhľadom na obmedzený počet disciplín a účastníkov na olympiáde môže veľkosť krajiny tento ukazovateľ skresľovať (veľké krajiny majú zvyčajne menší počet medailí na obyvateľa). 

V „zlých“ časoch často klesá podpora vrcholového športu (firmy ani štát nemajú dostatok voľných zdrojov), ale aj podiel výdavkov obyvateľstva na šport (výdavky na šport nepatria k základným výdavkom – časť obyvateľstva prestáva športovať, časť presúva svoje športové aktivity smerom k menej finančne náročným športom). Takýto vývoj sme mohli pozorovať v posledných rokoch aj na Slovensku. Pridaná hodnota odvetvia športových, zábavných a rekreačných činností sa v rokoch 2008–2010 na Slovensku znížila o takmer 50% (v stálych cenách).

Zdroj: Ľubomír Koršňák – analytik UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *