Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

UCB: Ceny nehnuteľností pod tlakom nižšieho dopytu na konci roka poklesli

Bývanie 02.02.2012 | 12:51 0 Komentárov

Podľa dnes zverejnených štatistík NBS, ceny nehnuteľností v štvrtom štvrťroku poklesli medziročne o 2,7% v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom poklesli o 1%. Nedá sa hovoriť o výraznom poklese avšak po zohľadnení inflácie, ktorá by mala za minulý rok dosiahnuť úroveň 3,9% ide reálne o vyšší pokles cien. 

Ako informuje Dávid Dereník z UniCredit Bank, v porovnaní s rokom 2009 kedy ceny padali naprieč celým sektorom je súčasnosť najmä o poklese cien zle riešených stále nepredaných novostavieb.  Na nižšie ceny pôsobila aj výrazná miera neistoty a europesimizmu na trhu a domácnosti tak znižovali dopyt po kúpe bývania a radšej zvolili istejšie vyčkávanie. V priemere tak na Slovensku od svojich historických maxím ceny poklesli o pätinu. Najvýraznejšia korekcia cien nastala v prešovskom regióne, kde ceny od maximálnej hodnoty v  treťom štvrťroku 2008 poklesli až o 29,2%. Naopak k najmenšej korekcii cien došlo v banskobystrickom regióne, ale aj v bratislavskom kraji. Kým v banskobystrickom regióne šlo pravdepodobne o efekt celkovo nízkych cien a teda malého spľasnutia malej bubliny v bratislavskom kraji bublina nesfúkla tak výrazne pre vyššiu kúpyschopnosť obyvateľov.

Začiatok roka je zatiaľ na finančných trhoch spojený s miernym návratom optimizmu a vyššiemu vyhľadávaniu rizika. Predstihové indikátory taktiež zatiaľ ukazujú, že v reálnej ekonomike nie je situácia až taká zlá ako na finančných trhoch. Takýto stav prináša lepšiu mieru istoty a tak sa dopyt po hypotékach môže znovu zlepšiť avšak vysoká nezamestnanosť a inflácia zhoršujú finančnú situáciu domácnostia tak v celku neočakávame výraznejší rast dopytu v prvom štvrťroku. Ceny nehnuteľností tak stále nemajú priestor pre nárast a skôr budú aj naďalej mierne klesať. Nie však v rámci celého sektora, ale najmä doposiaľ nepredané novostavby.  

Zdroj: Dávid Dereník, Investičný analytik a stratég UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *