Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

UCB: Minuloročný deficit spôsobený výdavkovou expanziou

Minulý rok zasiahla krajiny Európy pravdepodobne najhoršia kríza od druhej svetovej vojny. Okrem dopadu na reálnu ekonomiku – pokles ekonomickej aktivity a rast nezamestnanosti – sa prejavila aj podstatným zhoršením verejných financií v krajinách EÚ. Hovoria o tom aj čísla Eurostatu o hospodárení vlád v Európe.

Podľa čísel zverejnených minulý týždeň, ktoré zahŕňajú všetky krajiny EÚ okrem Grécka – ich verejné financie v posledných rokoch Eurostat detailnejšie prehodnocuje – ani jedna krajina nevykázala minulý rok prebytok verejných financií. Slovensko s deficitom 7,9% HDP (HDP, hrubý domáci produkt – najčastejšie používaný indikátor výkonnosti ekonomiky) bolo v prvej tretine krajín s najvyššími deficitmi. Zhoršenie oproti roku 2008 (deficit 2,1%HDP) predstavovalo 5,8 % HDP, čo znamená, že Slovensko patrilo do horšej polovice krajín EÚ pokiaľ ide o dynamiku vývoja deficitu. Čo spôsobilo prudký nárast deficitu na Slovensku v porovnaní s rokom 2008 ? Bol to rast výdavkov spôsobený výdavkovou expanziou vlády alebo pokles príjmov kvôli ekonomickému prepadu?

Zaujímavé je porovnanie výdavkov a príjmov verejných financií na Slovensku v pomere k HDP. To ukazuje, že vládne výdavky narástli z 35,0% HDP na 41,5% HDP, t.j. o 6.5% HDP. Naznačuje to, že vláda neprispôsobila vývoj výdavkov poklesu ekonomiky, naopak výdavky aj absolútne rástli. Medzinárodné porovnanie ukazuje, že výdavková expanzia (v pomere k HDP) bola na Slovensku jedna z najvyšších v EÚ vôbec ! Len vlády Dánska a Fínska expandovali viac (o 6,7% HDP) – tieto krajiny však kríza našla v dobrej fiškálnej kondícií, obe v roku 2008 vykázali vysoký fiškálny prebytok. (3,4% resp. 4.2% HDP).

K častokrát spomínanému zníženiu fiškálnych príjmov kvôli poklesu ekonomiky došlo len v absolútnych číslach, nie však v pomere k výkonnosti ekonomiky. Naopak, pomer príjmov verejných financií k HDP vzrástol v roku 2009 o 0,7% HDP ! Zdá sa teda, že korene zhoršenia verejných financií na Slovensku v roku 2009 sú na strane výdavkov, nie príjmov.

Zástancovia výdavkovej expanzie počas poslednej krízy by argumentovali, že výdavkovú expanziu využila väčšina krajín EÚ (v pomere k HDP výdavky nerástli len na Malte). Mala pomôcť stabilizovať ekonomiku v čase krízy. Čísla Eurostatu však hovoria, že slovenská výdavková expanzia bola neúmerná, bola podstatne vyššia ako priemer EÚ. Aj vzhľadom na vysokú otvorenosť slovenskej ekonomiky, je však viac než otázne, či táto expanzia vôbec pomohla v čase krízy a nepriniesla len zbytočné nehospodárne zvýšenie zadĺženia krajiny.

Zdroj: Vladimír Zlacký, hlavný ekonóm, Unicredit Bank Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *