Streda 27. marca. Meniny má Alena

UCB: Priemysel padá druhý mesiac, sťahuhe ho spotrebná elektronika

V júli došlo k spomaleniu medziročného nárastu priemyslu na úroveň 5% a pri medzimesačnom porovnávaní, ktoré lepšie opisuje krátkodobú situáciu, priemysel už druhý mesiac po zohľadnení sezónnych vplyvov poklesol a to o 3,4%.

Aj napriek tomu, že júlovú výrobu v priemysle ovplyvňujú aj každoročne rôzne rozdelené celozávodné dovolenky, je tento pokles pravdepodobne zapríčinený oslabeným dopytom našich najväčších obchodných partnerov. Najvýraznejší medzimesačný pokles zaznamenala výroba spotrebnej elektroniky, kde sa po zohľadnení sezónnych vplyvov vyrobilo až o 16% menej a ide už o tretí dvojciferný medzimesačný pokles v odvetví. Medziročne poklesla výroba v spotrebnej elektronike o 45,4% a júlová mesačná produkcia sa výrobou vrátila o viac ako tri roky späť. Spomalenie zahraničných partnerov pravdepodobne pociťujú aj automobilky, kde došlo taktiež k poklesu výroby. Časť nižšej produkcie dôsledkom zníženého dopytu by v prípade automobiliek mohla byť tlmená a to najmä výrobou nového modelu nemeckého výrobcu. Zhoršenú situáciu zatiaľ nepociťujú strojárne a ani hutnícky priemysel. Kým strojárne aj naďalej pomerne rýchlo zvyšujú objem výroby, hutníctvo si naďalej udržiava pomalé rastúce tempo avšak stále zaostáva za predkrízovou úrovňou o 9%.

Augustový vývoj je rovnako ako výroba v júli ovplyvnený aj pravidelnými dovolenkami, ktoré sú v každom roku odlišné a tak augustové čísla môžu buď zmierniť zlú júlovú situáciu alebo naopak potvrdiť, že za prepadom je najmä výrazné zníženie dopytu. Jeseň bude v priemysle pravdepodobne slabá a priemysel sa môže medziročne dostať až na medziročne záporné hodnoty. Bude záležať najmä na vývoji našich najväčších obchodných partnerov. Predstihové nemecké indikátory IFO a ZEW zatiaľ predpovedajú medziročnú stagnáciu, prípadne mierny pokles priemyslu na jeseň tohto roka.

Zdroj: Dávid Dereník – makroanalytik UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *