Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

UCB: Priemysel postupne dobieha predkrízovú úroveň

Priemyselná výroba v marci medziročne vzrástla o 20,8% a po očistení o sezónne vplyvy rástla v porovnaní s februárom o 4,5% (prepočet UniCredit Bank). Priemysel si tak od začiatku roka drží stabilný rast, pričom v marci pri porovnaní s februárom pridalo najmä slovenské hutníctvo, ktoré dobieha 11% predkrízovu medzeru a rovnako sa nadmieru darilo pneu výrobe, kde líder odvetvia v súčasnosti hlási rozširovanie kapacít a nábor nových zamestnancov.

Spolu vykazované odvetvie pneu a stavebnej výroby je však stále 20% pod predkrízovou úrovňou a to najmä pre padajúce stavebníctvo. Slovenská priemyselná výroba tak postupne dobieha predkrízovú úroveň, pričom v marci sa nachádzala približne 6% pod “dobrými časmi”.  Rozloženie produkcie medzi tri najpodstatnejšie odvetvia priemyslu je stále naklonené výrobe spotrebnej elektroniky, ktorá vyrába 17% nad svoj predkrízový výkon. Automobilový priemysel a hutníctvo stále zaostávajú o 11%. Je pravdepodobné, že pokles nezamestnanosti v najbližších mesiacoch, by mal byť ťahaný najmä priemyslom. Služby a stavebníctvo aj naďalej trpia. 

Priemysel by sa mal aj v druhom kvartáli držať v rastových číslach, čo naznačuje vývoj nových objednávok nášho najväčšieho obchodného partnera, ako aj jeho významné indikátory situácie v ekonomike IFO a ZEW. Riziko stagnácie môže priniesť najskôr jesenné obdobie.

Po prepade o viac ako stvrtinu v druhej polovici roka 2008, začal priemysel začiatkom roka rásť a zrýchlil svoju dynamiku najmä v jeseni. V súčasnosti si udržiava pomerne stabilné tempo rastu. Od minima na začiatku roku 2009 produkoval priemysel v marci 2010 až o tretinu viac.

Zdroj: Dávid Dereník s využitím údajov ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *