Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

UCB: Štátny rozpočet sa drží v smere znižovania deficitu, výraznejšie známky spomalenia zatiaľ nevidieť

Štátny rozpočet ukončil augustové hospodárenie so schodkom 2,02 mld. EUR, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 28,4% lepší výsledok. Súčasná výška schodku bola v minulom roku prekonaná už v máji.

Príjmy štátneho rozpočtu sú v porovnaní s minulým rokom o 8,5% vyššie avšak ich dynamika rastu sa postupne spomaľuje. August je pravidelne spojený so slabším sezónnym (celozávodné dovolenky v júli) výberom DPH a tak aj celkové príjmy za august dosahujú menšie hodnoty. Po očistení o pravidelnú sezónu nie je zatiaľ badateľný výraznejší vplyv potenciálneho spomalenia ekonomiky aj napriek tomu, že celkové príjmy veľmi mierne zaostávajú za pomerným percentuálnym výberom za posledné roky. Až najbližšie mesiace ukážu ako sa spomalenie ekonomiky podpíše na tohtoročnom príjme štátneho rozpočtu. Nevylučujeme, že vláda bude k dodržaniu stanovenej hranice deficitu nútená do konca roka prijať ešte ďalšie rozpočtové opatrenia.

Na strane výdavkov je zatiaľ vidieť výraznú rozpočtovú disciplínu. Výdavky rozpočtu sú v porovnaní s minulým rokom aj pri vysokej inflácii o 2,4% nižšie. Výdavky štátu by však mali byť v najbližších slabších mesiacoch hlavným jadrom uťahovania opasku pre dodržanie plánovaného deficitu na úrovni 4,9% HDP.

Zdroj: Dávid Dereník – analytik UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *