Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Účtovníci: Globálna ekonomika v prvom štvrťroku 2012 významne rástla

Makroekonomika 26.04.2012 | 10:38 0 Komentárov

Z posledného Globálneho prieskumu ekonomických podmienok z dielne ACCA (Asociácia certifikovaných účtovníkov) a IMA (Institute of Management Accountants) vyplýva, že na začiatku roku 2012 globálna ekonomika výrazne pookriala a získala späť časť dynamiky, ktorú vlani stratila.

Výskum reprezentuje názory zhruba 2200 finančných manažérov z celého sveta. Podiel respondentov, ktorí hlásili nárast dôvery vo vlastných organizáciách, sa bezmála zdvojnásobil zo 16% na sklonku roku 2011 na 29%, hoci sa väčšina (54 percent) naďalej domnieva, že globálna ekonomika klesá alebo stagnuje, poklesol ich počet oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 19%.

Situácia v strednej a východnej Európe

Nárast dôvery bol v celom regióne relatívne rovnomerný, len Bielorusko a Chorvátsko v minulom štvrťroku skončili s podpriemerným výsledkom. Celkovo 18% respondentov v strednej a východnej Európe hlásilo nárast dôvery, čo je o 8 p. b. viac ako na sklonku roku 2011, zatiaľ čo 36% respondentov sa domnieva, že globálna ekonomika sa zotavuje či sa chystá k zotaveniu, čo predstavuje nárast o 14% oproti predchádzajúcemu obdobiu.

V tomto regióne došlo k významnému nárastu nových objednávok, nie však nových kapitálových výdajov; index zamestnanosti pre celý región naďalej klesal. Firmám tiež prospela nižšia úroveň volatility na zahraničných akciových trhoch, ale inak sa skutočné podnikateľské prostredie nezlepšilo tak, aby bolo v súlade s jeho vnímaním.

Odborníci v regióne v súčasnosti očakávajú, že sa vládne výdaje budú zvyšovať rýchlejšie než pred tromi mesiacmi. Najsilnejšie tieto hlasy zazneli u respondentov v Poľsku, Chorvátsku a v Maďarsku. Celkom 57 percent respondentov očakáva, že v nasledujúcich piatich rokoch výdaje stúpnu. Na sklonku roku 2011 ich v to verilo len 36 percent. Účtovníci sa však zhodli, že vlády budú míňať viac, než vyberú na daniach: 57 percent respondentov očakáva v strednodobom horizonte deficity verejných financií.

Situácia vo svete

ACCA a IMA prisudzujú nárast globálnej podnikateľskej dôvery hlavne objektívnemu zlepšeniu podnikateľského prostredia, ale zároveň varujú, že úľava je dôležitý krátkodobý faktor – predovšetkým vzhľadom k tomu, že séria katastrofických scenárov, ktoré boli pravdepodobné na konci roku 2011, napríklad eskalácia európskej dlhovej krízy alebo hospodársky otras v Číne, sa v poslednom štvrťroku zjavne nenaplnili. Kateřina Benešová, riaditeľka ACCA pre Česko, Slovensko a Maďarsko hovorí: „Podľa všetkého sa obnovila viera v perspektívy globálnej ekonomiky a trvanlivosť oživenia. Tento vývoj sa rovnako premietol do nárastu firemných investícií a zamestnanosti.

Nárast dôvery bol celkom rovnomerný naprieč regiónmi a priemyselnými odvetviami, hoci najviac z nej vyťažila Latinská a Severná Amerika spolu so západnou Európou, rovnako ako výrobcovia a distribútori, hlavne v technologických sektoroch.“

Podľa výsledkov výskumu rastie obchodná dynamika väčšinou v Latinskej a Severnej Amerike a regióne Ázie-Tichomoria, pričom firmy si našli nové zákazky, kde by predtým nemohli uspieť, a v reakcii na to zvyšujú investície a rozširujú rady zamestnancov.

ACCA a IMA tento vývoj vítajú a dodávajú, že investície boli na globálnej úrovni potlačené od konca fázy „zelených výhonkov“ globálneho oživenia, ktorá trvala od polovice roku 2009 až do polovice roku 2010. Afrika stále vykazuje najvyššiu mieru dôvery zo všetkých siedmych veľkých regiónov, v ktorých sa prieskum uskutočnil, viditeľne však začína strácať pôdu pod nohami.

ACCA a IMA sa domnievajú, že skokový nárast investícií sa zameral hlavne na dve oblasti. Jednou je výskum správania sa zákazníkov, konkrétne potreba porozumieť tomu, ako sa ľudia rozhodujú utrácať v ére obmedzenejších možností, a využitia týchto vedomostí; druhou oblasťou je optimalizácia dodávateľského reťazca prostredníctvom prehĺbenia vzťahov a väčšieho zamerania na kvalitu.

Obidve organizácie účtovníkov tiež uznávajú prínos vlád na najdôležitejších trhoch, z ktorých mnohé uvoľnili fiškálnu politiku, aby povzbudili malátne ekonomické oživenie. Nie je jasné, ako dlho si to ešte budú môcť dovoliť robiť, pretože respondenti sa naďalej všeobecne domnievajú, že výdaje mnohých veľkých ekonomík vrátane USA a zároveň Číny, budú v strednodobom horizonte neudržateľné. Na druhú stranu, finanční profesionáli v západnej Európe  a v ďalších krajinách, ktoré prikročili k výdajovým škrtom, rovnako pochybovali o udržateľnosti fiškálnej politiky vlastných vlád.

ACCA a IMA v neposlednom rade konštatujú, že nová dynamika globálnej ekonomiky má svoju cenu: začínajú stúpať ceny vstupov. Upozorňujú, že keď slabé oživenie sprevádza stúpajúca inflácia, potom by prípadné plné oživenie bolo najskôr výzvou pre centrálne banky a politikov.

Zdroj: TS ACCA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *