Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Fedu nemusí byť dráma

Investície 19.06.2013 | 11:37 0 Komentárov

Očakávaný koniec nákupu dlhopisov zo strany Federálneho rezervného fondu (Fed) nemusí investorom robiť vrásky na čele. Riadený návrat americkej peňažnej politiky do normálu nie je zlou správou pre burzy a dlhopisové trhy, myslí si David Buckle, riaditeľ kvantitatívnej analýzy v spoločnosti Fidelity Worldwide Investment. 

Známky blížiaceho sa obratu peňažnej politiky amerického Federálneho rezervného systému (Fed) u mnohých investorov vyvolávajú obavy z nekontrolovaného rastu úrokových sadzieb a následného konca rastu akcií. K tomu však nemusí dôjsť. V skutočnosti celý rad argumentov hovorí v prospech riadenej normalizácie americkej peňažnej politiky bez otrasov na kapitálových trhoch.

Vydýchnuť si môžeme už pri pohľade do nedávnej minulosti: v priebehu štyroch úrokových cyklov od roku 1988 došlo k pomerne chaotickému rastu úrokových sadzieb len jedenkrát, a to v roku 1994, keď boli úrokové sadzby 10-ročných amerických štátnych dlhopisov na konci cyklu o 75 bázických bodov vyššie ako na jeho začiatku. Dnes je však Fed oveľa skúsenejší, pokiaľ ide o správne riadenie očakávaní trhov prostredníctvom komunikačnej politiky.

Fed opakovane zdôraznil, že podmienkou pre zvýšenie úrokových sadzieb je pokles nezamestnanosti na 6,5 %. Vzhľadom na terajšiu úroveň (7,6 %) sa však túto cieľovú hodnotu pravdepodobne podarí dosiahnuť najskôr o 12 mesiacov, takže ukončenie programu nákupu dlhopisov bude prebiehať skôr pomaly a obozretne ako nekontrolovane. Ani nízka a klesajúca inflácia nenaznačuje, že by už čoskoro mohlo byť nutné dodatočne upravovať úrokové sadzby. Okrem toho očakávam, že Fed bude pri ukončovaní éry kvantitatívneho uvoľňovania postupovať flexibilne: Ak by zotavovanie celkového hospodárstva USA začalo stagnovať alebo ak by výnosy dlhopisov stúpali príliš rýchlo, Fed svoj plán určite primerane prispôsobí.

Súbežný krok výnosov dlhopisov a akciových kurzov

Podľa môjho názoru ešte dlho nebude hroziť ani koniec rastu akcií. Skúsenosti z uplynulých rokov ukazujú, že v žiadnom prípade nie je nevyhnutné, aby sa dlhopisy a akcie vyvíjali protichodne. To sa deje až od úrovne úrokových sadzieb 10-ročných amerických štátnych dlhopisov cca 5 %. Pod touto hranicou sa už od konca 90. rokov 20. storočia pohybujú S&P 500 a výnosy amerických štátnych dlhopisov dokonca skôr súbežne – to platí aj pre vzťah medzi európskymi akciami a spolkovými dlhopismi. V terajšom prostredí nízkych úrokových sadzieb sme však ešte veľmi vzdialení od 5 % hranice. Preto som presvedčený, že investorom sa bude v strednodobom horizonte dariť s oboma investičnými triedami. 

Zdroj: David Buckle, riaditeľ kvantitatívnej analýzy v spoločnosti Fidelity Worldwide Investment.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *