Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Ukrajinská banka Delta Bank zbankrotovala

Banky Peter Apolen 04.03.2015 | 10:58 0 Komentárov

Štvrtá najväčšia ukrajinská banka Delta Bank doplatila na nesplácané firemné úvery a smeruje do bankrotu. Ukrajinská centrálna banka ju vyhlásila za nesolventnú. 

Guvernérka centrálnej banky Valerija Gontareva povedala, že banka sa do problémov dostala pre svoje riskantné aktivity. „Banka sa rozhodla vstúpiť do oblasti firemných úverov, no nanešťastie nemala v tomto sektore dostatočné skúsenosti,“ povedala Gontareva, ktorá spravuje aktíva v hodnote zhruba 60 miliárd hryvien (2,87 miliardy eur).

Centrálna banka sa pritom snažila oživiť bankový sektor, no Delta Bank nereagovala dostatočne a včas a neprijala účinné opatrenia na zlepšenie svojej finančnej situácie. Jej situáciu navyše oslabila politická neistota a konflikty. Vďaka nim oslabila ukrajinská hrivna od začiatku roka minulého roka o až 60 percent.

Väčšinu retailových klientov by sa bankrot nemal nedatívne dotknúť. Až 94 percent z nich by malo byť úplne odškodnených za stratu vkladov. Ukrajina ručí za vklady do výšky 200.000 hrivien.

Ukrajinské banky sú všeobecne zaťažené nedobytnými úvermi z obdobia finančnej krízy v rokoch 2008 až 2009 a súčasný ozbrojený konflikt im na stabilite nepridal. Prípad Delta bank nie je ojedinelý. Ukrajinská centrálna banka vlani zatvorila až 30 bánk a tento rok už jednu rovnako smerovalo do bankrotu.

Zdroj: Reuters, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *