Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

UniCredit Bank: Peniaze zlacnejú

Ako reakciu na krízu v Grécku UniCredit mení očakávania úrokových sadzieb v eurozóne (viď. tabuľku dole). Pod tlakom finančných trhov, krajiny v eurozóne budú v budúcom roku šetriť viac ako sa predpokladalo. Preto ECB pre zmiernenie dopadu tohto uťahovania opaskov bude držať uvoľnenú menovú politiku dlhšie ako sa predpokladalo.

UniCredit odhaduje prvé zvýšenie oficiálnej sadzby koncom roku 2011, namiesto marca. Zároveň, aj kvôli tlakom v bankovom sektore, ECB bude držať neštandardné nástroje na dodanie likvidity dlhšie. Pred krízou už banka od nich upúšťala a euribor veľmi mierne vzrástol. Znova sa však k ním vracia (tzv. full allotment) a preto euribor by mal byť pod 1% až do leta budúceho roka.

To je dobrá správa pre väčšinu úverov podnikového sektora na Slovensku, ako aj pre časť hypoték. Kvôli odlivu peňazí do bezpečia (tzv. flight to quality), dlhé úrokové sadzby na nemecký dlh poklesli na veľmi nízke úrovne (v súčasnosti nemecké 10YR bundy prinášajú len 2,65% úrok).

Je to oveľa nižšie ako boli očakávania. To však nemení pohľad na atraktivitu fixovania si dlhodobého úroku. Resp. riziko investície do dlhodobých dlhopisoch. A to platí aj pre slovenské bondy. Pri dlhých maturitách vidíme naďalej riziko zmeny základného úroku (10YR nemeckých bundov), ako už aj zmenu rizikovej prirážky pre Slovensko. Preto tí odvážlivci, ktorí investovali do dlhších maturít by mohli zvážiť tieto dlhopisy predať teraz so ziskom.

Zdroj: UniCredit Weekly Notes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *