Utorok 25. júna. Meniny má Tadeáš

Unicredit chce získať 7,5 miliardy eur emisií akcií hlboko pod trhovou cenou, tie po poklese o 10% stojí

Talianska banka UniCredit oznámila plán cestou emisie akcií získať až 7,5 miliardy eur, ktoré potrebuje na doplnenie úrovne kapitálu. Úpis prebehne v januári a jeho časť garantujú súčasní vlastníci vrátane Allianz (2%) a Carimonte (cez 3%).

UniCredit je najväčšou bankou v Taliansku podľa výšky aktív a silne sa angažuje v krajinách strednej Európy. Posledné záťažové testy EBA ukázali, že banka potrebuje doplniť kapitál o 7,97 miliardy eur. To je najviac zo všetkých talianskych bánk. Akcie na burze v Miláne zareagovali najprv poklesom o viac ako 5%, následne ho prehĺbili na hranici 10% a bolo s nimi pozastavené obchodovanie.

Správna rada banky dnes ráno rokovala o podmienkach, za ktorých bude akcie vydávať v rámci rights issue, teda takzvané nárokové emisie. Tá je určená akcionárom, ktorí už akcie banky vlastnia. Zľava z teoretickej trhovej ceny nárokových akcií je vypočítaná z oficiálnej ceny akcií registrovaných 3. januára a okrem iného odráža súčasnú situáciu na trhoch.

UniCredit ponúka dve nové kmeňové akcie za každú kmeňovú alebo sporiaciu akciu, ktorú už akcionári držia. V rámci emisie bude UniCredit nové akcie vydávať na cene 1,943 EUR / akcia, čo predstavuje diskont približne 43 percent k takzvanej TERP (Theoretical ex-right price). Aktuálna cena na milánskej burze pritom po poklese dosahuje 5,97 EUR pri maxime dňa 6,29 EUR a včerajšom záveru 6,33 EUR. Emisia prebehne medzi 9. a 27. januárom, existujúci veľkí majitelia garantujú 14,2 percenta.

Zľava 43 percent, ktorú stanovila UniCredit, je vyššia, než sa čakalo. Informované zdroje uvádzali, že zľava sa bude pohybovať od 30 do 40 percent. Kapitál v Taliansku nedávno zvyšoval aj menší finančný ústav Banca Popolare di Milano, ktorý nové akcie v rámci rights issue ponúkal so zľavou asi 40 percent.

Vývoj akcií UniCredit od začiatku roka 2011 do včerajšieho záveru dňa:

Podľa dát Bloomberg je v úvode roku 2012 najväčším akcionárom UniCredit banka Mediobanca s 6,76%, nasledovaná Aabar LUX s 4,99%, Fondazione Cassa Verona s 4,98% a centrálnou bankou Líbye so 4,05%.

Úrad EBA sprísnil požiadavky na finančnú silu bánk preto, aby európsky finančný systém chránil pred dopadmi dlhovej krízy v eurozóne. Časť expertov však tvrdí, že pravidlá by sa mali sprísňovať pomalšie, lebo hrozí, že banky v snahe získať peniaze obmedzia úverovú aktivitu. Tým by mohli zmariť hospodárske oživenie.

Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *