Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

UniCredit potvrdil zámer zaviesť záporné sadzby

Banky 14.10.2019 | 16:31 0 Komentárov

Obavy z minulého týždňa sa potvrdili. UniCredit chce zaviesť záporné sadzby na vklady. Týkať sa však majú len depozitov v hodnote nad milión eur.

Talianska banka UniCredit minulý týždeň oznámila, že pripravuje uvalenie negatívnych úrokových sadzieb. „Negatívne úrokové sadzby sa budú na klientov s vysokými vkladmi presúvať stále vo väčšej miere,“ uviedol pre televíznu stanicu BFM Business generálny riaditeľ UniCredit Jean-Pierre Mustier.

Aktuálne hovorca banky pre agentúru ANSA uviedol: „zákazníkom s vkladmi nad jeden milión eur ponúkneme investície v peňažných fondoch s pozitívnymi úrokmi. V prípade zákazníkov, ktorí si budú chcieť ponechať vkladové úspory nad jeden milión eur na svojom účte, prijmeme opatrenia, ktoré zohľadnia mimoriadne zmeny makroekonomického prostredia.“

Znamená to, že banka bude klientov penalizovať za to, že si nechajú peniaze na vkladových účtoch. Vyhnúť sa tomu budú môcť presunom do investičných produktov, alebo do inej banky.

Taliansky zväz na ochranu spotrebiteľov Codacons sa v reakcii na to už obrátil na taliansku centrálnu bank a protimonopolný úrad. Namieta, že toto opatrenie prinúti klientov k investíciám, pre ktoré by sa inak nerozhodli.

Depozitná sadzba ECB sa aktuálne nachádza na úrovni mínus 0,5 percenta. V zápore je už od roku 2014. Cieľom motivovať banky k úverovaniu, teda investovaniu peňazí do ekonomiky, nie do úložiek v centrálnej banke.

Otázne ešte zostáva, či sa rozhodnutie o negatívnych sadzbách bude vzťahovať aj na všetky pobočky, ktoré má UniCredit v Strednej a východnej Európe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *