Sobota 05. decembra. Meniny má Oto

UNIQA preberá aj dôchodkové fondy AXA v 2. a 3. pilieri

Penzia 28.10.2020 | 11:03 0 Komentárov

V polovici októbra sa rakúska poisťovacia skupina UNIQA stala vlastníkom spoločností AXA na Slovensku. Slovenská UNIQA získa vďaka integrácii 750 000 nových zákazníkov a vstúpi tým aj na dôchodkový a investičný trh.

Zlúčenie spoločností AXA pod značku UNIQA by malo byť na Slovensku ukončené v lete 2021. Ešte predtým sa poisťovne ako aj investičné a dôchodkové spoločnosti AXA premenujú na UNIQA. Malo by sa tak udiať na prelome rokov 2020/2021. Zmenou vlastníka by sa však pre klientov nič meniť nemalo.

„ Pri každej fúzii preberá nástupnická spoločnosť všetky záväzky pôvodnej spoločnosti. Zmluvy teda budú ďalej pokračovať bez akejkoľvek zmeny so všetkými povinnosťami a právami, ktoré z nej vyplývajú. Nebudú sa meniť ani účty, na ktoré je potrebné hradiť poistné. Iba v okamihu, keď sa obe spoločnosti spoja do jednej, bude záväzky voči klientom plniť UNIQA,“ vysvetľuje generálny riaditeľ UNIQA poisťovne Martin Žáček.

Týka sa to samozrejme aj vyplatenia poistného plnenia. Ak nebude likvidácia poistnej udalosti z AXA dokončená v okamihu zlúčenia oboch spoločností, tak poistné plnenie vyplatí UNIQA.

Uniqa prevezme aj fondy v II. a III. pilieri

Okrem poistenia preberá UNIQA aj fondy II. a III. dôchodkového piliera a podielové fondy,  ktoré na Slovensku úspešne spravuje AXA. V januári budúceho roka sa dôchodkové a investičné spoločnosti AXA premenujú na UNIQA. Pri nich nedochádza k fúzii, ale UNIQA ich rovno prevezme. A tak klientom penzijných a podielových fondov príde informácia, že sa zmenil majiteľ.

„Obe dôchodkové spoločnosti budú zaradené do skupiny UNIQA vrátane ich existujúcich licencií a celého súčasného teamu, ktorý sa o zmluvy DDS a DSS staral. UNIQA rovnakým spôsobom preberá aj investičnú spoločnosť ako celok vrátane všetkého existujúceho know-how,“ vysvetľuje M. Žáček. Dodáva, že skupina UNIQA má v oblasti investícii dlhodobé skúsenosti, o čom svedčí aj objem aktív spravovaných materskou spoločnosťou v Rakúsku.“

Jedinou reálnou zmenou pre klientov AXA tak bude zmena značky. Potvrdzuje to aj predseda predstavenstva DDS a DSS AXA skupiny v Čechách a na Slovensku Peter Socha, ktorý viac ako desať rokov pôsobí v asociáciách pre II. a III. pilier dôchodkového sporenia.

„V UNIQA budeme pri spravovaní dôchodkových fondov pracovať s tým istým odborným tímom. Či už ide o samotné investovanie, administratívu, prípadne podporu na call centre a pobočkách, ktorý to vykonáva aj teraz. Preto sa veľmi tešíme, že budeme môcť klientov v sporení podporovať aj v budúcnosti.“

Podľa P. Sochu sa spoločnosti AXA úspešne darí korigovať poklesy, ktoré začiatkom roka v jednotlivých dôchodkových fondoch spôsobila koronakríza.

„Žiadna kríza, ktorá má dopad na svetové hospodárstvo, dôchodkovému sporeniu nepomáha. Výhodou dlhodobého investovania, aké máme v dôchodkovom sporení, je to, že dokáže jednotlivé krízy absorbovať. Samozrejme, stále platí, že čím skôr sa nám podarí z koronakrízy dostať, tým lepšie,“ vysvetľuje Peter Socha z AXA.

K zlúčeniu pobočkových sietí dôjde až v priebehu budúceho roka

Na prelome rokov 2020/2021 budú klientske kontaktné miesta AXA premenované na UNIQA. Pre klientov však zostane na pobočkách viditeľná informácia, že ide o kontaktné miesto pre AXA klientov. Pobočková sieť im tak zostane vyhradená.

„V priebehu budúceho roka plánujeme zjednotenie služieb tak, aby klienti oboch spoločností mohli plnohodnotne využívať všetky služby pobočiek, označených UNIQA – teda tak našich ako aj pôvodných AXA pobočiek,“ dodáva M. Žáček.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial