Streda 27. marca. Meniny má Alena

„United States of Europe“ proti kríze

Prvý poprázdninový obchodný deň do USA priniesol deň pracovného pokoja v podobe sviatku práce. V eurozóne sa zverejnil vývoj maloobchodných tržieb, ktoré v júli vzrástli o +0.2 % medzimesačne, pričom analytici očakávali stagnovanie ukazovateľa.

Medziročne tržby v maloobchode zaznamenali -0.2 %-ný pokles, pri očakávanom poklese o -1.0 %. Praha hlásila posun začiatku obchodovania z technických dôvodov, no neskôr po otvorení burzy nadviazala na obrovské výpredaje na európskych trhoch, ktoré viedli hlavne akcie z finančného sektora.

Paneurópsky index EuroStoxx 600 klesol o výrazných -3.58 %, pričom v rámci indexu najvýraznejšie padali akcie finančníkov (-4.84 %) a energetický sektor (-4.22 %). Anglický FTSE zaznamenal pokles svojej hodnoty o identických -3.58 %, v rámci finančného sektora (-4.62 %), ktorý zo všetkých klesal najviac, výrazne prepadli akcie Royal bank of Scotland (-12.32 %) a akcie LLOYDS Banking (-7.46 %). Francúzsky CAC 40 stratil -4.73 %, tu najviac klesol sektor IT (-6.66 %) na čele s akciami Alcatel-Lucent (-8.09 %). Druhý odzadu skončil finančný sektor (-6.32 %), kde najviac poklesli akcie Societe Generale (-8.64 %) a AXA (-7.08 %). Z hlavných európskych indexov najvýraznejšie klesol DAX (-5.28 %).

Svojim výrokom včera zaujal bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý vyzval k vytvoreniu "Spojených štátov európskych", nakoľko podľa Schrödera krajiny EU potrebujú spoločnú európsku vládu, aby zabránili vzniku budúcej ekonomickej krízy. Zlato v pondelok zareagovalo na situáciu na trhoch rastom o +0.95 %, pričom komodita rástla už štvrtú seansu v rade a v závere obchodovania sa dostala na úroveň 1918.35 USD/o.z. Výrazný rast zaznamenala aj ropa, ktorá vzrástla o +2.26 % a v závere sa tak obchodovala na úrovni 84.12 USD/barel. Euro odovzdalo americkému doláru -0.32 % zo svojej piatkovej záverečnej hodnoty, naša mena sa tak dostala na 1.4053 EUR/USD.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *