Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

UNIVERSAL maklérsky dom umožňuje digitálny podpis poistných zmlúv

UNIVERSAL maklérsky dom sa stal druhou slovenskou spoločnosťou poskytujúcou služby finančného sprostredkovania, v ktorej je možné biometricky podpísať nielen interné dokumenty, ale aj poistné zmluvy vybraných poisťovní. 

UNIVERSAL maklérsky dom, v spolupráci s vybranými poisťovňami, týmto projektom prechádza na úplne bezpapierový predajný proces. Prvou, ktorá systém biometrie využije, je poisťovňa AXA, dlhodobo podporujúca digitalizáciu procesov.  

Zavedenie elektronického podpisu predstavuje najmä obrovskú úsporu nákladov na spotrebu papiera a jeho skladovanie – zmluva sa totiž netlačí, nevypĺňa klasickým perom a klient ju po digitálnom vlastnoručnom podpise dostane mailom v PDF formáte.

Ako to technicky funguje? Používané tablety, notebooky a signpady sú vybavené okrem iného tzv. prítlakovou vrstvou, ktorá dokáže zachytiť nielen obraz podpisu, ale najmä prítlak, zrýchlenie a dynamiku pohybu pri digitálnom vlastnoručnom podpise. Riešenie je postavené na technológii Kofaxu, ktorú dodala spoločnosť Anasoft. 

Project realizovala slovenská IT spoločnosť Softec. Riešenia, ktoré integrujú digitálny vlastnoručný podpis s biznis procesmi, sú pre ňu v súčasnosti jednou z dlhodobých priorít. Keďže je proces digitálneho podpisovania na Slovensku legislatívne podporovaný, postupne pribúdajú ďalšie komerčné spoločnosti, ktoré chcú byť súčasťou tejto zásadnej inovácie v práci s dokumentmi.

Peter Varga, riaditeľ divízie poisťovacích a maklérskych systémov firmy Softec, hovorí: „Poisťovníctvo je vzorovým príkladom, kde nové technológie prinášajú benefity. Okrem úspory času a vyššieho komfortu pre klienta je digitalizácia procesu podpisovania zmlúv veľmi ekologická, pretože nespotrebúva žiaden papier.

Úplne odpadajú náklady na distribúciu a skladovanie papierových zmlúv. Poistná zmluva je dokument, ktorý sa skladá z desiatok strán papiera. Jej plnou digitalizáciou, vrátane podpisu klienta,  dochádza k zjednodušeniu a zefektívneniu celého procesu.“

Napríklad na uzatvorenie 1 500 poistných zmlúv, vrátane sprievodnej dokumentácie ako všeobecné poistné podmienky, protokol o sprostredkovaní a ďalšie, je pri papierovej verzii potrebná približne 1 tona papiera. Ročne sú na Slovensku podpísané statisíce zmlúv a tisíce ton papiera.   

2 odpovede na “UNIVERSAL maklérsky dom umožňuje digitálny podpis poistných zmlúv”

  1. patrick píše:

    ako ste ma fakt pobavili..v perexe máte „viac poisťovní“ a nakoniec je to len axa..ale marketing je marketing..:))

  2. Peter píše:

    V texte nie je uvedene, ze sa to tyka len poistovne AXA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *