Utorok 22. január. Meniny má Zora

Úročenie hypotekárnych záložných listov klesá

Kým ešte v máji emitovala Slovenská sporiteľňa hypotekárne záložné listy s priemernou ročnou úrokovou sadzbou 0,946  percenta, aktuálne je to už len 0,65 percenta.

Slovenská sporiteľňa začala v stredu 28. 9. predávať hypotekárne záložné listy určené pre verejnosť. Tento cenný papier zabezpečuje jeho majiteľovi ročný výnos vo výške 0,65 percent. Výnosy bude banka vyplácať každý polrok až do splatnosti 21. októbra 2021 vždy v apríli a v októbri. Výhodou investície do tohto inštrumentu je tak stabilný a garantovaný výnos.

Prostredie nízkych úrokových sadzieb na hypotekárnom trhu, ako i slabé vyhliadky na zmenu úrokového prostredia zo strany ECB, však stláčajú nadol i výnosy na hypotekárnych záložných listoch. Kým ešte máji emitovala banka listy s diskontom vychádzajúcim na ročné úročenie priemerne 0,946 percenta, začiatkom septembra úrok poklesol na 0,7 percenta. Súčasná emisia je úročené ešte o pol percentuálneho bodu nižšie.

Hypotekárny záložný list si záujemcovia môžu kúpiť vo vybraných pobočkách banky. Ak sa rozhodnú, môžu ho kedykoľvek predať na Burze cenných papierov v Bratislave prostredníctvom Slovenskej sporiteľne alebo prostredníctvom ktoréhokoľvek obchodníka s cennými papiermi. Predaj hypotekárnych záložných listov sa skončí najneskôr 19. októbra 2016.

Do predaja sa dostane päť tisíc kusov hypotekárnych záložných listov s menovitou hodnotou tisíc eur. Listy sú tak menovitou hodnotou prístupné drobným investorom. Výška objednávky je maximálne 500 000 EUR. V súvislosti s upísaním sa investorom neúčtujú žiadne poplatky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *