Piatok 22. február. Meniny má Etela

Úrokové sadzby: Centrálne banky zatiaľ nenašli východisko…

Dnešné rozhodnutie európskych menových autorít BoE (Bank of England), ECB (European Central Bank) o menovej politike jasne potvrdzuje obavy z prehlbovania sa finančnej a hospodárskej krízy.

Banky zatiaľ nenašli východisko z „temného lesa“ finančnej krízy a skôr sa im realita „vymyká z rúk“ podľa posledných komentárov. Nechajme však hovoriť dnešné slová kroky centrálnych bankárov.

BoE opatrná

BoE dnes svojim spôsobom prepísala históriu svojim komentármi po rozhodnutí o nastavení parametrov menovej politiky. O BoE je totiž známe, že pri ponechaní nezmenených parametrov menovej politiky neposkytuje trhu žiadne komentáre. Trh tak musí čakať nasledujúce dva týždne na zverenie zápisnice zo zasadnutia menového výboru.

BoE dnes podľa trhových predpokladov ponechala úrokové sadzby na historických minimách 0,5%, ale trhy zaujímal hlavne výhľad kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. BoE síce nenavŕšila doterajší objem 200 mld. GBP na nákup aktív z finančného trhu, ale ho ani celkom do budúcnosti nezamietla. Komentár BoE, že si necháva rozhodnutie o nalievaní peňazí do ekonomiky otvorené v prípade prehĺbenia problémov ostrovnej ekonomiky, bol tým najhorším očakávaným východiskom pre dnešný deň. Finančné trhy tak ostali opätovne výrazne zmetené a nedostali žiadnu nádej prípadného stabilizovania menovej politiky BoE. Ďalšie komentáre BoE o pokračujúcom krehkom ekonomickom raste, negatívnom výhľade pre trh práce a hlavne potreba slabej meny pre podporu ekonomiky, dávajú tušiť uvoľnenú menovú politiku BoE i v najbližších mesiacoch. V prípade inflácie bola BoE mierne skeptickejšia, očakáva jej zotrvanie pod sledovaným pásmom 2% Y/Y, i keď nevylučujú jej krátkodobý nárast.

Záverom, BoE sa výrazne obáva budúcnosti ostrovnej ekonomiky a jej neistý výhľad podporuje i celý arzenál nástrojov uvoľnenej menovej politiky, ktorý jej má byť nápomocný. O vážnosti situácie v UK svedčí ochota BoE poskytnúť komentár napriek nezmeneným parametrom menovej politiky, BoE si tak uvedomuje vážnosť situácie.

ECB bezradná

Ešte výraznejším problémom čelí ECB, ktorá podľa predpokladov tiež nepohla kľúčovou úrokovú sadzbou (1,00 %). Najviac vzruchu priniesla konferencia prezidenta ECB Tricheta, ktorý ponechal svoj neutrálna tón. ECB si jasne uvedomuje negatíva fiškálnych problémov jednotlivých ekonomík v Eurozóne (narastajúce deficity verejných financií a vládny dlh). Trichet jednoznačne priznal, že pri zhoršovaní podmienok fiškálnych financií v Eurozóne je menová politika ECB minimalizovaná (jednoducho povedané sprísňovať menovú politiku v čase narastajúcich výnosov na EURo dlhopisoch si ECB nemôže dovoliť).

Prezident ECB naznačil pokračujúci neistý výhľad ekonomického rastu v Eurozóne pre rok 2010 a pretrvávajúce riziká na trhu práce. Najväčšou hrozbou však ostáva nárast zadlženia v Eurozóne, fiškálny poriadok je primárnym cieľom stabilizácie Eurozóny. Podľa ECB je nedodržiavanie základného stavebného piliera Eurozóny v podobe Paktu stability (deficit verejných financií na úrovni 3% HDP a vládny dlh na úrovni 60% HDP) najväčšou hrozbou pre budúcnosť Eurozóny.

ECB je tak vystavená silným politickým tlakom, pretože v čase krízy je sprísnenie fiškálnej politiky veľmi bolestivé. Vlády budú ochotné sprísniť menovú politiku len ak si budú isté stabilnejším výhľadom ekonomického rastu. Výhľady európskej ekonomiky pre roky 2010/11 veľa optimizmu však neprinášajú (rast na úrovni 2% Y/Y).

Vo všeobecnosti ECB tak dnes zaujala veľmi defenzívny postoj, pričom jej obavy primárne vychádzajú z fiškálnych rizík a neustáleho ekonomického rastu.

Ak sa ráno predpokladalo, že obe európske centrálne banky by mohli priniesť rozdielne kroky a názory (hlavne od BoE), tak výsledok trhy výrazne zarazil. Centrálne banky nevidia „svetlo“ na konci tmavého tunela v súčasnej situácii, čo podporuje potrebu ďalších fiškálnych stimulov zo strany vlád a centrálnych bánk i pre rok 2010. Ak teda budú vlády neochotné sprísniť svoji fiškálnu politiku a výrazne nalomia základný stavebný pilier Eurozóny je  možnosť očakávania zmien i v primárnych cieľoch centrálnych bánk. Výsledkom bude dlhodobo uvoľnená menová politika, ktorá môže do budúcnosti vytvoriť nové riziká pre obnovu globálnej ekonomiky.

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *