Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

US výsledková sezóna: Výsledky prekonali očakávania v priemere o 10,29%

Americká výsledková sezóna je aktuálne prakticky na konci a dopadla v súlade s očakávaniami. V súčasnej dobe už boli zverejnené hospodárske výsledky viac než 300 firiem a u troch zo štyroch pritom výsledky pozitívne prekvapili.

V priemere výsledky prekonali očakávania o 10,29 %, takže výsledné zverejnené čísla majú vplyv, aký by aj mať mali: vniesli do akciových trhov momentum. Očakávame, že na európskych akciových trhoch, ktoré začali svoju výsledkovú sezónu v tomto týždni, bude vývoj podobný.

Sú tu ale aj varovné  signály, ktoré by u investorov mali viesť  k zvýšeným obavám. Akciový  trh počas posledných 10 mesiacov zrevidoval výsledky smerom nahor  – to znamená, že priemerný účastník trhu očakával, že výsledky porastú. Ako ale vieme, rast hospodárskych výsledkov môže vychádzať z dvoch zdrojov: 1) z vyšších tržieb a/alebo 2) lepších ziskových marží. Ak sa budeme snažiť odhadnúť budúci nárast tržieb, tak ako ho implikuje trh, zistíme, že trh predpokladá, že v nasledujúcich štvrťrokoch môžeme pri tržbách očakávať skôr pokles. Ziskové marže sú teraz v rámci cyklu hospodárskych výsledkov nad svojím dlhodobým priemerom a len ťažko by sa nám obhajovalo tvrdenie, že ešte existuje výrazný potenciál na ich ďalšie zvyšovanie. 

Z vyššie uvedeného by teda logicky malo vyplývať, že by sme  do budúcnosti mali očakávať slabšie výsledky, čo by malo akciové trhy ťahať nadol – ak nie nevyhnutne v krátkodobom výhľade, tak prinajmenšom s vstupom do výsledkovej sezóny za 3. štvrťrok. A taká je presne naša predpoveď. 

Zdroj: Christian Blaabjerg, hlavný stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *