Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

USA a Čína sú blízko dohody. Trhy prelamujú nové maximá

Makroekonomika 27.11.2019 | 10:02 0 Komentárov

Spojené štáty americké a Čína sú veľmi blízko k uzavretiu čiastočnej obchodnej dohody. Uviedol to americký prezident Donald Trump, ako aj čínski predstavitelia.

Na finančných trhoch vyvolali tieto správy novú vlnu eufórie. Americké akciové indexy opäť prelomili historické maximá.  Dow Jones Industrial Average uzavrel deň so ziskom 0,2 percenta na hodnote 28 121,68, index S&P 500 stúpol o 0,22 percenta na 3 140,52 a technologický index Nasdaq Composite o 0,18 % na 8647,93 bodu.

Index dosahujú rekordné úrovne už niekoľko dní. Investori reagujú na rysujúcu sa obchodnú dohodu. Obchodný spor medzi USA a Čína pritom trhy sužoval v poslednom roku a pol. Investori teraz započítavajú nové vyhliadky do cien aktív.

„Sme v posledných pôrodných bolestiach veľmi dôležitej dohody, myslím, že najdôležitejšej obchodnej dohody v dejinách,“ povedal včera D. Trump. Čiastočná obchodná dohoda, by mala byť prvým stupňom ku komplexnej dohode. Aj čínske štátne médiá v uviedli, že obchodné rokovania s USA sa nachádzajú v cieľovej rovinke.

Tieto pozitívne správy zatienili aj nie príliš lichotivé výsledky merania nálady amerických spotrebiteľov. Spotrebiteľský sentiment sa totiž zhoršil už štvrtý mesiac po sebe.

Index hodnotenia aktuálnej situácie sa znížil z 173,5 na 166,9 bodu. Index spotrebiteľskej dôvery inštitútu Conference Board spadol na z 126,1 na 125,5 bodu.

„Pokles indexu aktuálnej situácie signalizuje, že rast ekonomiky zostane v poslednom kvartáli roku slabý,“ uviedla šéfka oddelenia ekonomických indikátorov inštitútu Conference Board Lynn Francová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *