Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

USA: Rad nezamestnaných sa opäť predlžuje

Saxo Bank očakáva, že počet pracovných miest v nepoľnohospodárskom sektore vykáže za august pokles o 125 tis., a to predovšetkým z dôvodu prepúšťania dočasných pracovníkov podieľajúcich sa na sčítaní ľudu.

Očakávame, že miera nezamestnanosti vzrastie z 9,5 % na 9,6 %.

Predpokladáme, že počet pracovných miest v súkromnom sektore vzrastie o 5 tis., pričom najviac sa na čistom nábore pracovníkov podieľa sektor služieb.

Štátny sektor podľa všetkého príde celkom o 130 tis. pracovných miest, aj keď väčšina z nich súvisí s pravidelným sčítaním ľudu v USA, ktoré sa vykonáva každých desať rokov. Očakáva sa, že prepúšťať budú v sumáre aj štátne a miestne úrady.

Počet pracovných miest v nepoľnohospodárske sektore ešte stále pod vplyvom sčítania ľudu

Minulý mesiac prišli o miesto ďalší dočasní pracovníci zapojení do sčítania ľudu, čo sťahuje mesačnú zmenu celkového počtu pracovných miest do červených čísel. Očakávame údaj na úrovni -125 tis., pričom -115 tis. v súvislosti so sčítaním ľudu 2010.

Po vrchole, ku ktorému došlo pri nábore v máji, bola väčšina dočasných pracovníkov najatých pre sčítanie ľudu opäť uvoľnená a predpokladáme, že august bude posledným mesiacom takto rozsiahleho prepúšťania. Ak sa ukáže, že v auguste bolo uvoľnených 115 tis. pracovníkov pre sčítanie ľudu, bude ich celkovo ostávať už len 81 tis.

Zdá sa, že séria čistých prírastkov v počtoch nových pracovných miest v súkromnom sektore bude zajtra pokračovať, ale len tesne. Ekonomika v uplynulých niekoľkých mesiacoch výrazne spomalila, čo sa odráža v poklese počtu čistých nových pracovných miest v súkromnom sektore, ku ktorému dochádza od aprílového vrcholu (241 tis.).

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti stúpol v auguste doposiaľ na 485 tis., pričom za prvých sedem mesiacov roka 2010 to bolo v priemere 463 tis. V správe o zamestnanosti, ktorú vydáva spoločnosť Automatic Data Processing, sa uvádza, že v súkromnom sektore ubudlo v auguste 10 tis. pracovných miest, pričom jediným svetlým miestom je sektor služieb (+30 tis.). ADP vo svojej správe navyše uvádza, že po niekoľkých mesiacoch, kedy čistých pracovných miest pribúdalo, začalo čistých pracovných miest ubúdať ako v malých, tak aj v stredne veľkých firmách. Nutným predpokladom pre udržateľné oživenie ekonomiky je práve zlepšenie v segmente drobného podnikania.

Štátne a miestne rozpočty sú pod veľkým tlakom a stav zamestnanosti je toho odrazom – prepad z maximálnej hodnoty v auguste roku 2008 predstavoval 316 tis. Ekonomické problémy verejného sektora nie sú podľa nášho názoru zďaleka na konci a očakávame, že sa zamestnanosť v tomto odvetví bude aj naďalej znižovať.

Miera nezamestnanosti sa vyšplhá k 9,6 %

Z predchádzajúcich 9,5 % sa miera nezamestnanosti v auguste vyšplhá na 9,6 %. Prieskum medzi domácnosťami, na základe ktorého sa miera nezamestnanosti vypočítava, ukazuje, že čistá strata pracovných miest za posledné tri mesiace dosahuje celkový počet 495 tis. Avšak celkový obraz zamestnanosti vylepšil (ak sa to tak dá vôbec povedať pri miere nezamestnanosti na úrovni 9,5 %!) úbytok civilnej pracovnej sily, ktorej počty poklesli o takmer 1,2 mil. Keby sa ponuka pracovnej sily za posledné štyri mesiace nemenila, miera nezamestnanosti by teraz dosahovala 10,2 %.

Miera účasti sa počas tejto recesie prudko znížila a je momentálne na hodnote 64,6 %. Tak nízko sa dostala naposledy v roku 1985 a hoci klesajúca miera účasti produktívnej populácie na pracovnom trhu má pozitívny vplyv na mieru nezamestnanosti, určite nepredstavuje nič pozitívne pre priemerného nezamestnaného Američana. Znamená len to, že ľudia prestávajú hľadať prácu.

V letných mesiacoch americká ekonomika spomalila a očakávame, že sa to prejaví aj v zajtrajšej správe o zamestnanosti. Očakávame, že miera nezamestnanosti bude rásť a s ňou aj zamestnanosť v súkromnom sektore. Súkromný sektor prispeje 5 tis. (čistých) nových pracovných miest, ale celkové skóre to nevylepší; pokles počtu pracovných miest dosiahne tentoraz 125 tis. Miera nezamestnanosti sa vyšplhá na 9,6 %, bez toho, aby príliš poklesla miera účasti.

Zdroj: Mads Koefoed, stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *