Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

USA: Rozpočtový deficit sa v decembri prehĺbil o 10%

Rozpočtový deficit americkej federálnej vlády sa v decembri prehĺbil na 85,97 miliardy dolárov zo 78,13 miliardy v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. K prehĺbeniu deficitu prispela skutočnosť, že niektoré platby, ktoré sa obvykle uskutočňujú až v januári, boli presunuté na december.

Oznámilo to ministerstvo financií USA. Deficit v tomto fiškálnom roku do septembra 2012 by mal prvýkrát po troch rokoch klesnúť pod hranicu biliónov dolárov.

Výdavky rozpočtu stúpli medziročne o 3,5 percenta na 325,93 miliardy USD. Medzi platbami, ktoré boli presunuté na december, pretože 1. január pripadol na nedeľu, boli dôchodky pre vojakov v objeme štyri miliardy USD. Príjmy rozpočtu, ktoré tvoria hlavne dane, mierne vzrástli o 1,3 percenta na 239,96 miliardy USD.

V tomto fiškálnom roku, ktorý začal v októbri 2011, by mal deficit klesnúť na 973 miliárd dolárov. Za vlády prezidenta Baracka Obamu skončil schodok vždy výrazne nad biliónom, čo je úroveň, ku ktorej sa v predošlých rokoch nikdy ani nepriblížil. Vládne výdavky za Obamu vzrástli tak prudko, že sú v pomere k výkonu ekonomiky najvyššie od druhej svetovej vojny a pri 25 percentách sú výrazne nad 20%priemerom povojnových desaťročí.

Deficit federálneho rozpočtu vo fiškálnom roku do konca septembra 2011 dosiahol 1,3 bilióna dolárov a bol mierne nad schodkom roku 2010. Bol druhý najvyšší v histórii po rekordných 1,41 miliardy USD z roku 2009.

Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *