Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

USA sú krajinou s najväčšími zásobami nevyužitej ropy

Spojené štáty majú teraz viac nevyužitých zásob ropy než akákoľvek iná krajina na planéte. V rezervách majú obrovských 264 miliárd barelov ropy. Tento údaj zahŕňa súčasné polia, nové projekty, nedávne objavy, ale aj odhady neobjavených polí. Viac ako polovica nevyužitej ropy v USA je v bridliciach.

Bridlicová ropa bola predtým nedosiahnuteľná. Vďaka novým technológiám však premenila globálne energetické prostredie a pomohla USA dostať sa medzi najväčších globálnych hráčov.

„Je to revolúcia. Pred desiatimi rokmi sa nikomu o takomto výsledku ani nesnívalo,“ povedal CNNMoney generálny riaditeľ nórskej spoločnosti Rystad Energy Jaranda Rystad.

Nálezy naznačujú, že USA by mohli v budúcnosti zvýšiť svoj podiel na globálnej produkcii, zvlášť ak ceny opäť vzrastú. Ťažba v USA za uplynulý rok mierne klesla, pretože ceny ropy sa znížili na úroveň, ktorá nie je zisková pre všetkých, len pre najlepšie polia s bridlicovou ropou. Je tu stále obrovské množstvo ropy, ktoré čaká na svoje využitie.

Rystad odhaduje, že zásoby bridlicovej ropy v Texase predstavujú viac než 60 miliárd barelov. To je viac než nevyužité zásoby v Číne. Vysoké zásoby sú tiež v Severnej Dakote.

Vďaka bridlicovej rope majú USA teraz tiež väčšie rezervy ako Rusko. Podľa údajov Rystad zásoby nevyužitej ropy v Rusku predstavujú 256 miliárd barelov. Nasleduje Saudská Arábia (212 miliárd), Kanada (167 miliárd), Irán (143 miliárd) a Brazília (120 miliárd).

Firma Rystad tvrdí, že jej odhady lepšie zachytávajú reálny obraz globálnych zásob než často citované konzervatívne odhady.

Globálne zásoby nevyužitej ropy odhaduje na 2,1 bilióna barelov, čo je 70-krát viac, než je súčasná ročná globálna ťažba. Aj keď to vyzerá ako obrovské číslo, Rystad súčasne upozornil, že skutočne vyťažiteľné množstvo ropy je relatívne obmedzené.

Zdroj: ČTK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *