Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

USA uvalia na čínsky tovar ďalšie clá. Čína chystá odvetu

Makroekonomika 02.08.2019 | 14:15 0 Komentárov

Obchodná vojna sa ďalej stupňuje. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že Spojené štáty amerického zavedú nové clá na čínsky tovar v hodnote 300 mld. dolárov.

Ide tak ďalší zvrat v proces hľadania obchodnej dohody medzi dvomi veľmocami. Prvý krát D. Trump šokoval v máji, keď tesne pred podpisom dohody zvýšil clá z desať na 25 percent na tovar z Číny v hodnote 250 mld. dolárov.

Situácia sa odvtedy upokojila a predstavitelia oboch krajín sa len tento týždeň stretli na niekoľkodňových rokovaniach. Síce zatiaľ bez výsledkov, ale s prísľubom pokračovania jednaní v septembri.

D. Trump však opäť prekvapil, ako inak cez sociálnu sieť Twitter, kde napísal: „Obchodné rokovania pokračujú a počas jednaní USA od 1. septembra zavedú dodatočné clo desať percent na zvyšné tovary a produkty v hodnote 300 miliárd dolárov, ktoré sa dovážajú z Číny do našej krajiny“.

Čína v reakcii na tento zvrat avizuje protiopatrenia. Tamojšie ministerstvo obchodu uviedlo, že ďalšie clá účinné od 1. septembra predstavujú vážne porušenie prímeria.

Predstavitelia Číny zatiaľ neuviedli, o aké protiopatrenia by mohlo ísť. Špekuluje sa však o obmedzení vývozu vzácnych minerálov, ktoré sú nevyhnutné pri výrobe elektroniky a zbraňových systémov.

Obchodná vojna, ktorá trvá už vyše roka, tak opäť naberá na obrátkach. Aj v prípade, že by došlo k urovnaniu sporov s Čínou, D. Trump avizoval, že sa potom chce zamerať na dovoz tovaru z Európy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial