Utorok 02. júna. Meniny má Xénia

USA začali s uvaľovaní ciel na Európu

Makroekonomika 18.10.2019 | 10:32 0 Komentárov

USA využili oprávnenie, ktoré im dalo nedávne rozhodnutie WTO (Svetovej obchodnej organizácie). Na európsky tovar uvalili clá 25 %.

USA uvalili clá vo výške 25 percent na niekoľko európskych produktov. Ide napríklad o francúzske víná, škótsku whisky ale aj lietadlá Airbus. Clá sa týkajú tovaru v objeme 7,5 mld. dolárov. Platia odo dnes – piatka 18. októbra.

Túto možnosť im ponúklo nedávne rozhodnutie WTO v 15 rokov starom spore, že európsky výrobca lietadiel čerpal neoprávnenú výhodu prostredníctvom dotácii. WTO uznala argumenty USA

Európska komisia v reakcii na to uviedla, že zavedenie ciel by bolo zo strany USA „krátkozraké a kontraproduktívne“. Povedie podľa nej ku škodám na obidvoch stranách Atlantiku.

USA tak zaviedli clá napriek prosbám európskych predstaviteľov o ich odklad. Francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire varoval pred odvetou a clami na americký import do EÚ.

V hre je totiž ešte rozhodnutie v prospech opačnej strany, kde EÚ obvinila z rovnakého prečinu USA a americký Boeing. To by Európe dalo rovnakú právomoc udeliť clá na americký tovar v hodnote až desať miliárd dolárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *