Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Úškrny vystriedal úsmev a úľava

Po celodennom namáhaní s veľa zaváhaniami nakoniec US akcioví býci môžu oslavovať. Akciové trhy sa dostali nad februárové maximá, čím zlomili silné technické úrovne odporu, čo im otvára priestor k ďalším ziskom.

Dôvodom zelenania sa akciových indexov  boli hlavne lepšie čísla prieskumu Philadelphského FEDu, ktorý potvrdil februárovým rastom na 17,6 bodu z predchádzajúcej úrovne 15,2 bodu, že obnova US ekonomiky pokračuje a ani prekážky v podobe vyššej miery nezamestnanosti jej nateraz nerobia problémy. Celkovo tak : SP 500 1106,75 (+0,66%), Dow Jones 10392,90 (+0,81%), Nasdaq Composite 2241,71 (+0,69%).

Obnova postupuje aj v protivetre

Prieskum Philly FEDu bol tak ďalšou pozitívnou správou v týždni (po aspoň navonok vynikajúcich číslach Empire Manufacturingu a priemyselnej produkcie v predchádzajúcich dňoch), že US výrobný sektor je na prahu udržateľnej obnovy. Aspoň takýto je väčšinový názor trhu a to, že je to dosiahnuté masívnou fiškálnou stimuláciou a obnovou cyklu zásob nateraz len málokto berie do úvahy. Nie je tak dôležité čo  je fundamentálne správne, ale čo si myslí väčšina trhu, pretože tá bude mať z krátkodobého hľadiska rozhodujúci vplyv na vývoj ceny akcií.

Veľký optimizmus vyvoláva fakt, že zložka nových objednávok Philly FEDu zaznamenala masívny nárast a index zamestnanosti sa medzi spoločnosťami vo philadelphskom dištrikte rovnako vylepšil. Práve tieto dáta tak dostali do úzadia všetky možné riziká obnovy US hospodárstva a dokázali dokonca zatieniť aj nepresvedčivé dáta týždenných nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré vykázali pomerne silný nárast, hoci konsenzus analytikov počítal s ich poklesom. Optimizmus trhu bol zaklincovaný ešte rastom US predstihových indikátor a k nákupom akcií prispel aj rast indexu cien výrobcov, čo bolo vnímané ako dôsledok rastu dopytu. Koniec koncov inflácia vždy hrá v prospech akciových titulov a nič sa na tom nezmenilo ani tentokrát.

Silná spotreba ropy pomáha akciám

Rast cien akciových titulov bol podporený aj veľkými ziskami čierneho zlata vo výške viac ako dvoch percent. Toto smerovanie ropy bolo dosiahnuté po správach, že spotreba benzínu za posledné 4 týždne skončila na výrazne vyšších úrovniach ako pred rokom. Dopytové faktory po rope v dôsledku presvedčenia, že obnova US ekonomiky je udržateľná  tak prevalcovali výraznejší rast zásob ropy (takmer dvojnásobne vyšší ako čakal trh). Rast ropy nedokázal výrazne „pohrýzť “  ani silnejší dolár.

Technika na akciách je nateraz probýčia

Tretím hlavným dôvodom rastu US akciových bol technický setup. Stabilizácia nad 50% fibo levelom (maximá/minimá roka 2010) naznačuje, že odraz z februárových miním nie je len korekciou, ale zmenou trendu.  Dnes sa navyše SP 500 indexu podarilo zdolať  februárové maximá, čím si otvára priestor k posunu na level 61,8% fibo maximá/minimá 2010. Navyše cena sa pohybuje v rastovom kanáli.

Graf SP 500 futures

 
Nateraz tak cítim zo všetkých strán pozitívny a silne optimistický sentiment trhu, ktorý by sa mohol istý čas udržať a vyvolať nové kolo nákupnej horúčky. Najmä keď  velikáni  JP Morgan sebavedomo vyhlasujú, že aktuálne úrovne SP 500 sú podhodnotené a ich cieľ na konci roka 2010 je minimálne 1300 bodov a ani  relatívne silný dolár akciám neprekáža.

Zdroj: Stanislav Panis, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *