Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Úspory v druhom pilieri presiahli 7 mld. eur

InvestíciePenzia 21.03.2017 | 16:52 0 Komentárov

Čistá hodnota majetku v správe dôchodkových správcovských spoločností presiahla začiatkom februára hodnotu sedem miliárd eur. V systéme si sporí až 1,4 mil. Slovákov.

Druhý pilier je v trinástom roku svojej existencie v dobrej kondícii, prehľadný, flexibilný a prináša sporiteľom zaujímavé zhodnotenie. Sporí si v ňom viacej ako 1,39 milióna sporiteľov.

Vstup do druhého piliera pre osoby mladšie ako 35 rokov je dobrovoľný, avšak následne sporiteľ svoje rozhodnutie sporiť si na dôchodok touto formou už nemôže zmeniť. Prvý a druhý pilier tvoria spolu základný systém dôchodkového zabezpečenia na Slovensku.

Príspevky sporiteľov sú zhromažďované a zhodnocované v dôchodkových fondoch, ktoré sa líšia investičnou stratégiou a mierou podstupovaného rizika. Dôchodkové správcovské spoločnosti povinne spravujú jeden dlhopisový garantovaný dôchodkový fond  a jeden akciový negarantovaný dôchodkový fond. Zároveň môžu vytvárať nové dôchodkové fondy so špecifickými investičnými stratégiami.

„Druhý pilier od vzniku v roku 2004 zažil množstvo zásadných legislatívnych úprav ako aj celosvetovú krízu na finančných trhoch. Dôchodkové správcovské spoločnosti sa snažili investičné stratégie ponúkaných fondov adaptovať na tieto turbulentné zmeny tak, aby dôchodkové úspory sporiteľov boli aj v týchto nestabilných medziobdobiach čo najmenej negatívne ovplyvnené. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností vysoko hodnotí a víta trend stabilizácie v druhom pilieri,“ uviedol Marián Kopecký, predseda Asociácie DSS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial