Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

Ústavný súd preskúma ústavnosť zavedenia 13. dôchodkov

Penzia 25.06.2020 | 11:02 0 Komentárov

Ústavný súd SR preskúma na žiadosť prezidentky Zuzany Čaputovej ústavnosť novely zákona o sociálnom poistení, ktorá krátko pred voľbami zaviedla inštitút 13. dôchodku.

Súd prijal návrh Z. Čaputovej, aby preskúmal ústavnosť schvaľovania 13. dôchodkov. Problém je to, že zákon bol schvaľovaný len štyri dni pred parlamentnými voľbami. Navyše k tomu došlo v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré je určené len pre prípad nevyhnutnej núdze, keď musia zákonodarcovia reagovať na náhlu situáciu, napríklad pandémiu.

Podľa Z. Čaputovej išlo o „hrubé a bezprecedentné zneužitie inštitútu skráteného legislatívneho konania, ktoré nemá obdobu v doterajšej legislatívnej histórii Slovenskej republiky“.

Schválenie 13. dôchodkov tak budí dojem, že nešlo o nič iné, ako o predvolebnú korupciu. Vládne strany si potrebovali nakloniť početnú skupinu dôchodkov. Navyše na toto opatrenie neboli vo verejných financiách vyčlenené absolútne žiadne zdroje.

Potvrdil to nedávno aj predseda strany Smer-SD Robert Fico, ktorý uviedol – Garantujem vám, že keby neboli schválené 13. dôchodky, Smer by mal vo voľbách 12 alebo 13 percent. Volebný výsledok strany bol potom 18 percent.

Za návrh 25. februára hlasovali poslanci strán Smeru, SNS, ĽSNS aj poslanci hnutia Sme rodina.

„Napadnutý zákon je výsledkom svojvoľného postupu zákonodarcu, ktorý uskutočnením skráteného legislatívneho konania bez splnenia zákonných podmienok pre jeho uskutočnenie závažne porušil ústavné princípy demokratického a právneho štátu, legality, zákazu svojvôle a ochrany slobodnej súťaže politických síl v demokratickej spoločnosti a z nich vyplývajúce ústavné práva parlamentnej opozície,“ uviedla prezidentka v podaní na ústavnom súde.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial