Sobota 11. júla. Meniny má Milota

Ústavný súd sa bude zaoberať znížením minimálneho dôchodku pre druhopilierových penzistov

Penzia 10.09.2015 | 10:20 0 Komentárov

Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie návrh skupiny poslancov Národnej rady SR, ktorí napadli novelu zákona o sociálnom poistení. 

Novelu, ktorú parlament schválil v júni, napadli opoziční poslanci pre údajnú diskrimináciu skupiny dôchodkových sporiteľov. Ústavný súd ich podnet prijal a bude sa ním zoberať na neverejnom zasadaní.

Súd však nevyhovel návrhu poslancov pozastaviť účinnosť sporných ustanovení, kým nedôjde k jeho rozhodnutiu.

Podľa schválenej novely zákona o sociálnom poistení sa budúcim dôchodcom sporiacim si aj v druhom pilieri zníži zákonom garantovaný minimálny starobný dôchodok. Poslanci sa nazdávajú, že právo na minimálny dôchodok bude podľa schváleného znenia občanom prístupné na základe nerovných a diskriminačných podmienok a to iba z tohto dôvodu, že uplatnili svoje základné právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe jedným zo zákonom schváleným spôsobom. 

Podľa nich na to neexistuje žiaden legitímny a ospravedlniteľný dôvod. Žiadajú preto, aby súd vyhlásil, že napadnuté ustanovenia sú v rozpore s Ústavou SR. 

Cieľom minimálneho dôchodku je zabezpečiť poistencovi, ktorý počas väčšiny svojho pracovného života vykonával zárobkovú činnosť, dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nebol ako jednotlivec odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi. Minimálna penzia má byť ale znížený tým, ktorí si sporili v prvom a v druhom dôchodkovom pilieri. 

O krátení minimálneho dôchodku prebiehala v parlamente búrlivá diskusia. Stalo sa to predmetom debát práve v čase ostatného otvorenia druhého piliera. Pričom výsledná podoba bola schválená až po ukončením možnosti prestupu medzi piliermi. 

Zdroj informácií: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *