Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

Úver s „Antikorona zárukou“ od EXIMBANKY SR môžu podnikatelia využiť už v troch slovenských bankách

Banky 30.06.2020 | 11:05 0 Komentárov

EXIMBANKA SR podpísala dohodu o poskytovaní úverov s „Antikorona zárukami“ už s tromi bankami. Slovenskí podnikatelia tak môžu využiť tieto úvery vo Všeobecnej úverovej banke (VÚB), v Tatra banke a v Slovenskej sporiteľni.

„Za týždeň od vyhlásenia výzvy sme podpísali dohody s troma najväčšími slovenskými bankami a evidujeme záujem aj od ďalších komerčných bánk. Vďaka nim tak budeme vedieť pokryť potreby, čo najširšieho spektra podnikateľov. Úvery s „Antikorona zárukami“ tak môžu pomôcť slovenským podnikom preklenúť nepriaznivé obdobie spôsobené pandémiou COVID-19 za účelom udržania zamestnanosti, či podpory finančnej kondície. Sme radi, že sme súčasťou opatrení Ministerstva financií SR na zmiernenie dopadov koronavírusu,“ uviedla generálna riaditeľka EXIMBANKY SR Monika Kohútová.

V rámci tohto programu finančnej pomoci bude EXIMBANKA SR poskytovať záruky v prospech bánk za účelom poskytovania zvýhodnených úverov podnikom. Napomôže tak podnikom preklenúť nepriaznivé obdobie spôsobené pandémiou COVID-19 za účelom udržania zamestnanosti, podpory finančnej kondície, likvidity a peňažných tokov podnikov.

Úvery s „Antikorona zárukou“ od EXIMBANKY SR sú poskytované prostredníctvom týchto komerčných bánk vo výške od dvoch miliónov eur do 20 miliónov eur s maximálnou úrokovou sadzbou 1,9 percenta p.a. Na úver sa vzťahuje poplatok za záruku vo výške závislej od splatnosti úveru, ktorý bude podniku odpustený ak udrží zamestnanosť. Podporené podniky budú môcť úverové zdroje použiť na financovanie svojich prevádzkových ako aj investičných potrieb.

 Som rád, že sa banky chytajú a veľká garančná schéma bude v slovenskej ekonomike plniť to, čo od nej očakávame. Musíme korona-krízu využiť aj na postupnú zmenu našej výrobnej základne. Musíme sa odpútať od jednostrannej orientácie na výrobu áut smerom k produkcii a službám s vysokou pridanou hodnotou, z ktorej zisky zostanú predovšetkým na Slovensku. Aj na to sme vytvorili tento nástroj,“ povedal minister financií Eduard Heger.

Veľká garančná schéma by mala mať mesačnú kapacitu 500 miliónov eur. V rámci nej sa budú môcť prostredníctvom jednotlivých bánk financovať malé aj veľké spoločnosti. Garančná schéma je súčasťou opatrení na zmierňovanie dopadov pandémie nového koronavírusu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial