Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Úvery v júli medzimesačne klesali, po 5 mesačnom raste

V júli sa menil vývoj v oblasti úverov obyvateľstvu. Po piatich mesiacoch rastu novoposkytnuté úvery zaznamenali výrazný, až dvojciferný pokles ako v celkovom objeme, tak aj v jednotlivých produktoch.

Na medziročnej báze síce zaznamenali rast, ale jeho tempo bolo výrazne nižšie ako v mesiacoch pred tým, dokonca ostatné úvery klesli.

Medzimesačné zmeny novoposkytnutých úverov obyvateľstvu

Nové úvery obyvateľstvu po päťmesačnej rely zaznamenali výrazný pokles vo všetkých sledovaných kategóriách. Celkový objem poklesol o 16,1 %, spotrebiteľské úvery o 11,9 %, úvery na nehnuteľnosti o 15,8 % a ostatné úvery sa dosiahli úroveň – 26,3 %.

Medziročné zmeny novoposkytnutých úverov obyvateľstvu

V medziročnom porovnaní síce úvery rástli, ale ich tempo sa výrazne spomalilo na úroveň 15,6 %, čo je najnižší rast za prvý polrok 2010. Spomalenie rastu zaznamenali spotrebiteľské úvery (8,2 %) i úvery na nehnuteľnosti (22,7 %), avšak ostatné úvery klesli (- 7,2 %).

Úrokové sadzby

Úrokové sadzby na úvery pre podniky v máji 2010 narástli pre investičné úvery o 0,9 p. b. a pre úvery na nehnuteľnosti o 0,2 p. b., v prípade prevádzkových úverov zostali na tej istej úrovni. Úrokové sadzby pre obyvateľstvo rástli pre spotrebiteľské úvery o 0,3 p. b., kým pre úvery na nehnuteľnosti stagnovali.

Zdroj: NBS – Informácia o poskytovaní úverov bankovými inštitúciami, ktorú dnes prerokuje vláda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *