Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Už 2 milióny Slovákov majú elektronický občiansky preukaz

Ostatné správy 08.02.2017 | 10:35 0 Komentárov

Jubilejný dvojmiliónty občiansky preukaz bol vydaný na oddelení dokladov Policajného zboru v Galante. Jeho majiteľom je občan z obce Jelka. I on už teda môže využívať elektronické služby štátu pomocou v preukaze integrovaného čipu.

Pomocou preukazu je možné identifikovať sa na portáli www.slovensko.sk ako aj podpisovať podania na úrady štátnej správy. Treba však k tomu mať elektronickú čítačku, a občiansky preukaz si aktivovať.

Pomocou portálu www.slovensko.sk je napríklad možné vykonávať úkony v evidencii osobných automobilov, či pri vydávaní nových dokladov. Je napríklad možné požiadať aj o vydanie živnostenského oprávnenia. Benefitom pre žiadateľa by mala byť úspora času, ako finančných prostriedkov. Všetky poplatky za služby štátu tu totiž majú polovičnú výšku ako pri konaní pred úradmi osobne.

„Pre občanov ich odporúčame aj z toho dôvodu, že každá služba, ktorá je štátom elektronicky poskytovaná, je pri správnych poplatkoch o 50 percent lacnejšia, ako keď si ju občan ide vybaviť na klientske pracovisko, alebo na niektorý úrad štátnej správy,“ konštatuje štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková.

Kritici však vyčítajú, že využívanie elektronických služieb je príliš náročné. Systém je totiž komplikovaný a užívateľsky málo príjemný. Pre aktiváciu a využívanie služieb je často potrebné naštudovať si manuál, či mať nainštalovaný na počítači najnovší internetový prehliadať.

Pre občanov je využívanie elektronických občianskych preukazov len dobrovoľné. Povinne ich ale musia používať štatutári právnických osôb. Od 1. júla majú totiž povinnosť komunikovať so štátnou správou cez elektronické schránky. Do nich sa dostanú len, ak budú mať vydané nové doklady. Dnes má aktivovaný čip na svojom občianskom preukaze okolo 47 percent štatutárov firiem, ďalších 14 percent už má vydaný doklad, ale si ho neaktivovalo. Zostáva ešte 75 000 štatutárov firiem, ktorí si musia elektronický doklad vybaviť a používať ho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *