Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Už aj britské dlhopisy sú v zápornom pásme

Výnosy niektorých vládnych dlhopisov Veľkej Británie klesli do záporného pásma. Spôsobila to podpora centrálnej banky, ktorá nenašla dostatok ponuky na trhu, takže nemohla realizovať plánovaný objem výkupu dlhopisov. 

Výnosy britských dlhopisov splatných v septembri 2019 a marci 2020 klesli na –0,012 percenta a splatných v marci 2019 na –0,010 percenta. Británia tak nasleduje krajiny ako Nemecko, alebo Česko.

Britská centrálna banka Bank of England uvoľnila svoju monetárnu politiku v reakcii na výsledok referenda o brexite. Rozhodla sa znížiť úrokovú sadzbu, ako aj vykupovať vládne dlhopisy. Objem výkupu bol plánovaný na 60 miliárd libier (70,26 miliardy eur).

Tento týždeň plánovala banka nakúpiť dlhopisy v hodnote 1,17 miliardy libier, čo sa jej však  nepodarilo. Jej dopyt sa nestretol s ponukou, takže na trhu zostalo visieť 52 miliónov libier. To stlačilo cenu dlhopisov (gilt) do mínusu vôbec po prvý krát v histórii.

Dôvodom môže byť to, že banka trhy prekvapila, keďže nový program kvantitatívneho uvoľňovania oznámila len minulý týždeň. Navyše, nečakaný výsledok ovplyvnila aj dovolenková sezóna, keď mnohí ľudia, ktorí v týchto veciach rozhodujú, sú na dovolenkách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *