Stvrtok 13. augusta. Meniny má Ľubomír

Uzavretie obchodnej dohody medzi USA a Čínou poškodí Nemecko

Makroekonomika 18.02.2020 | 10:53 0 Komentárov

Ukončenie obchodnej vojny medzi USA a Čínou bude mať svoje obete. Jednou z nich bude Nemecko. Čína sa totiž zaviazala preferovať pri dovozoch USA, čo spôsobí pokles dovozu z Nemecka.

Obchodná dohoda, ktorej prvá fáza už bola podpísaná, môže spôsobiť, že objem vývozu z Nemecka do Číny v budúcom roku klesne takmer o 4,5 miliardy dolárov. Dotkne sa to predovšetkým aut, lietadiel a priemyselných strojov. Myslí si to predseda Inštitútu pre svetovú ekonomiku IfW Gabriel Felbermayr.

Výraznejšie sa dohoda podľa IfW dotkne len Brazílie. Jej export sóje môže klesnúť až päť miliárd dolárov.

Uzavretá obchodná dohoda sa nesie v duchu bilaterálnych pravidiel. Znamená to, že dve krajiny si dohodli prednostné podmienky zvýhodňujúce ich obchod pred zvyškom sveta. Bolo to od začiatku cieľom Donalda Trumpa, ktorý sa netají tým, že neuznáva jednotné pravidlá svetového obchodu WTO.

Čína sa tak v januárovej dohode zaviazala jednostranne zvýšiť dovoz tovarov z USA približne o 200 miliárd dolárov. To znamená, že prestane dohodnuté tovary dovážať z iných krajín. V prípade priemyselných tovarov pôjde najmä o Nemecko.

Export nemeckého výrobného sektora do Číny môže podľa výpočtov IfW v roku 2021 klesnúť o 4,3 miliardy dolárov. „Dohoda jasne porušuje pravidlá WTO,“ uvádza G. Felbermayr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial