Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

FOREX: V Ázii pokračuje výpredaj carry trade obchodov, no euro ostáva pozoruhodne v pokoji

Mlyn špekulácií ohľadom EUR mlel včera nadčas. Jednotná mena bola počas obchodovania na ázijských trhoch stlačená na 4-ročná minimá, keď ju do kolien zrazila správa, že Nemecko sa chystá zakázať krátke predaje niektorých akciových titulov. Z radu týchto špekulácií môžeme uviesť mimoriadne zasadnutie ECB, debaty o priamej intervencii na devízových trhoch (jediným dôkazom bolo, že SNB skúpila obrovské množstvo EURCHF) a fámy o tom, že Grécko by mohlo zvažovať vystúpenie z EÚ/eurozóny.

Nakoniec z toho všetkého nič nebolo a EUR sa v dôsledku toho počas NY obchodovania odrazilo späť až k úrovni 1,24. To bolo sprevádzané (alebo vedené) 300-bodovým vzletom EURCHF spôsobeným uzatváraním krátkych pozícií z nedávnej doby. Dramaticky padali komoditné meny. AUD dosiahol 10-mesačného minima voči USD a zlato sa stiahlo späť pod hladinu 1 200. 

V súčasných podmienkach na ekonomických údajoch uverejnených v USA nezáležalo, ale index spotrebiteľských cien dopadol priaznivo (jadrový CPI je na najnižšej hodnote od roku 1966), pretože poklesli náklady spojené s bývaním a ďalej sa znížili očakávania ohľadom zvyšovania sadzieb zo strany FEDu. Pokiaľ však ide o bývanie v USA, objavili sa určité znepokojujúce informácie. V 1. štvrťroku bol totiž v USA dosiahnutý rekord podielu prepadnutých hypoték (4,63 % oproti 4,58 % v 4. štvrťroku), zatiaľ čo dopyt po úveroch na nákup domov sa v USA minulý týždeň po vypršaní programu daňových zliav scvrkol na 13-ročné minimum.

Zápisnica z rokovania FOMC naznačuje, že viera v rast je predsa len o niečo vyššia . Prognózy boli revidované z pôvodných 2,8 – 3,5 % na 3,2 – 3,7 % a predpokladá sa tiež zlepšenie nezamestnanosti, čo dokladá úprava predpovede na 9,1 – 9,5 % oproti pôvodnej prognóze 9,5 – 9,7 %. Ako však vieme, formuláciu o "dlhšom období" napriek lepším vyhliadkam nikto nezmenil. Jediný opozičník T. Hoenig zopakoval, že tento postoj už nemá oporu v ekonomickej ani finančnej situácii, a vyjadril presvedčenie, že zotrvávanie na ňom by mohlo viesť k narastaniu nerovnováhy. Navrhoval navýšiť cieľovú sadzbu v priebehu leta na 1 % a po určitej dobe tento krok vyhodnotiť.

Na ázijských trhoch nebolo príliš rušno , zaznamenali sme pomalý pokles rizikových párov. Po tom, čo správami prebehlo vyhlásenie šéfa ministrov financií eurozóny J.-C. Juncker, že EUR nevyžaduje žiadne "bezprostredné kroky" (predpokladáme, že myslel intervenciu), sa euro pevne držalo dolnej hranice pásma. Schvaľovanie novozélandského rozpočtu zostalo trochu mimo záujem vo svetle obáv o euro, avšak prinieslo zníženie daní fyzických i právnických osôb, ktoré má od 1. októbra kompenzovať paušálne zvýšenie DPH zo 12,5 % na 15 %. Rozpočtový deficit na rok 2010/11 bol revidovaný smerom nahor na 6,5 % HDP, však do roku 2013/14 by sa mal znížiť na 2,5 % s prehupnutím do prebytku v roku 2015/16. Agentúru S&P rozpočet zrejme potešil, pretože vyhlásila, že zodpovedá súčasnému ratingu AA+, takže možno dúfať, že agentúra Fitch by pri svojom ratingu AA+ mohla zmeniť svoj momentálny negatívny výhľad. Obchodníci sa zamerali na inflačné vplyvy navýšenia DPH, čo viedlo k celkovému rastu NZD.

Počas obchodovania na európskych trhoch budú zverejnené údaje o cenách nemeckých výrobcov, nórskom HDP za 1. štvrťrok a britských maloobchodných tržbách. Očakávame tiež vystúpenie A. Posen (BOE) a L. Papademos (ECB). Hlavnými udalosťami počas americkej seansy budú v Kanade index predstihových ukazovateľov a v USA týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti, index filadelfského FEDu a index predstihových ukazovateľov.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *