Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

V Bratislave vystúpi nobelista Edmund S. Phelps

Zimný semester začnú študenti Ekonomickej univerzity mimoriadnou prednáškou nositeľa Nobelovej ceny profesora Phelpsa. Ocenenie získal za vyjasnenie kauzality medzi mierou inflácie a nezamestnanosťou.

Profesor Phelps významným spôsobom modifikoval model Phillipsovej krivky. Do modelu zahrnul novú premennú, ktorú označil ako očakávanie zamestnancov a zamestnávateľov na trhu. Touto úpravou modelu spochybnil kredibilitu pôvodnej hypotézy Phillipsovej krivky o nepriamo úmernom vzťahu medzi mierou inflácie a nezamestnanosťou. Jedna z najdôležitejších implikácií Phelpsovho rozšíreného modelu je, že súčasná očakávaná inflácia ovplyvňuje budúci vývoj inflácie a nezamestnanosti.

Na začiatku svojej kariéry sa Edmund Phelps dostal do povedomia vďaka skúmaniu zdrojov ekonomického rastu. Tieto výskumy uskutočnil v prvej polovici 60-tych rokov v Cowlesovej nadácii na univerzite v Yale. Od roku 1982 je profesorom na Kolumbijskej univerzite a riaditeľom Centra pre kapitalizmus a spoločnosti pri Kolumbijskej univerzite.

Na prednášku sa bolo potrebné včas zaregistrovať, priamy prenos z prednášky bude pre všetkých záujemcov pripravený aj v priestoroch univerzity.

Po Robertovi J. Aumannovi, Edwardovi C. Prescottovi a Robertovi A. Mundellovi je to už štvrtý nobelista, ktorého prednášku spoločne prinášajú Nadácia Tatra banky, VSL a Ekonomická univerzita v Bratislave.

Zdroj: TS Tatra banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *