Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

V ČR schválili zákon o realitnom sprostredkovaní

Bývanie 11.11.2019 | 11:08 0 Komentárov

Poslanecká snemovňa ČR minulý týždeň schválila nový zákon o realitnom sprostredkovaní. Jeho cieľom je štandardizovať vzťahy medzi realitnými maklérmi a ich klientmi.

Cieľom navrhovaného zákona je upraviť a jasne definovať vzťahy v oblasti realitného sprostredkovania. Ide najmä o posilnenie ochrany klientov realitných kancelárii. Zákon teraz mieri do Senátu ČR. Účinný by mal byť od začiatku budúceho roka.

Ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová uviedla, že cieľom zákona sú jasnejšie pravidlá pre realitný trh a ochrana občanov, ktorí do nehnuteľností investujú svoje celoživotné úspory. „Hlavným cieľom navrhovaného zákona je preto upravenie a jasné vymedzenie vzťahov v oblasti realitného sprostredkovania,“ uviedla po schválení.

Činnosť realitného sprostredkovania už nebude voľnou ale viazanou živnosťou. Znamená to, že žiadatelia musia splniť zákonom stavené kritériá – napríklad minimálnu kvalifikáciu. Realitní sprostredkovatelia budú musieť mať odborné vysokoškolské vzdelanie alebo vyššie odborné alebo stredoškolské kombinované s povinnou trojročnou praxou. Ďalšou alternatívou bude získanie osvedčenia formou štátom certifikovanej skúšky alebo špecializovaný kurz MBA v kombinácii s rokom praxe.

Novinkou, ktorá by mala posilniť postavenie spotrebiteľov, je povinné poistenie zodpovednosti realitných sprostredkovateľov za spôsobenú ujmu. Stanovenie sa okrem toho forma písomnej zmluvy o realitnom sprostredkovaní, jej povinné náležitosti a maximálna výpovedná lehota. Ďalej zákon stanovuje pravidlá pre výhradné zastúpenie, ako aj povinnosť realitného sprostredkovateľa dokladať klientovi niektoré písomnosti (doklad o poistení, výpis z verejného zoznamu a pod.)

O podobný zákon sa už roky snažia aj slovenskí realitní makléri. Realitná únia SR predstavila návrh zákona ešte v roku 2015. Nepodarilo sa jej však získať podporu zákonodarcov.

Zdroj: roklen24.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial