Streda 15. júla. Meniny má Henrich

V dôchodkovom systéme sa chystajú ďalšie zmeny

Penzia 02.06.2020 | 15:01 0 Komentárov

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak naznačil jeho predstavu o úpravách dôchodkového systému. Mal by sa napríklad zaviesť dobrovoľný príspevok pracujúcich detí rodičom.

„Osobne ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny považujem za veľmi dôležité, aby sme zvýšili dôchodok tým seniorom, ktorí sa podstatným spôsobom zaslúžili, že slovenská ekonomika rastie a rozvíja sa. Preto je v programovom vyhlásení vlády zámer, aby pracujúce deti mohli prispievať istou časťou svojich odvodov alebo inou formou na dôchodok svojich rodičov. To považujem za veľmi dôležitú, spravodlivú vec. Je to aj vec symbolického ocenenia, teda vrátenie sa k princípu troch grošov,“ naznačil podľa TASR minister práce svoju víziu.

Mohlo by napríklad ísť o alternatívu darovania dvoch percent z daní tretiemu sektoru. V takom prípade by však nešlo o príspevok neziskovkám ale rodičom na dôchodku. Ďalšou možnosť by mohlo byť zakomponovať príspevok detí do odvodov. Časť odvodov pracujúcich by teda smerovala priamo na dôchodkov ich rodičov.

Minister vyzval na odbornú diskusiu k navrhovaným zmenám. Jej súčasťou by podľa neho mali byť aj zástupcovia dôchodcov, ktorí by sa mali zúčastňovať legislatívneho procesu.

Krajniak sa vyjadril aj k dôchodkovému stropu. Ten aktuálne počíta s vekom odchodu do dôchodku najneskôr vo veku 64 rokov. Minister navrhuje, aby sa vek líšil individuálne u každého podľa počtu odpracovaných rokov. „Každý občan by vedel, že po odpracovaní napríklad 40 rokov bude mať nárok na odchod do dôchodku,“ naznačil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *