Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

V Japonsku sa zdražuje. Všetci jasajú

Spotrebiteľské ceny vzrástli v auguste už tretí mesiac po sebe. Dosiahnutie inflácie dve percentá je cieľom japonskej centrálnej banky. Pokračuje teda v programe výkupu vládnych dlhopisov – čiže tlačení peňazí v objeme 50 biliónov jenov ročne.

Japonská centrálna banka (Bank of Japan, BoJ) pokračuje v agresívnej uvoľnenej menovej politike. Týmto spôsobom sa snaží bojovať s defláciou a podporiť domácu ekonomiku.

Na dvojdňovom zasadnutí menovej rady BoJ, ktoré viedol guvernér Haruhiko Kuroda sa rada dohodla, že nebude meniť svoj plán uvoľňovania menovej politiky. Banka naďalej počíta s postupným oživovaním japonskej ekonomiky. Centrálna banka tiež uviedla, že cieľ expanzie menovej bázy zostáva 60 až 70 biliónov JPY (452 až 527 miliárd eur) ročne.

BoJ dodala, že v rámci programu nákupu aktív bude pokračovať v nákupe japonských vládnych dlhopisov tempom 50 biliónov JPY ročne. Priemerná lehota splatnosti nakúpených bondov bude asi sedem rokov. Experti vo všeobecnosti očakávali, že menová rada neschváli žiadne dodatočné opatrenia.
BoJ sa v apríli rozhodla, že prijme agresívne opatrenia na uvoľnenie menovej politiky, aby v priebehu dvoch rokov zvýšila medziročnú mieru inflácie v ekonomike na dve percentá. Dôvodom je deflácia, ktorá trápi japonskú ekonomiku už 15 rokov.

Spotrebiteľské ceny sa v auguste v medziročnom porovnaní zvýšili o 0,8 %, čo je najviac od novembra 2008. Index spotrebiteľských cien vzrástol tretí mesiac po sebe. Hlavnými dôvodmi sú zdraženie elektriny a ďalších energií a pokles jenu.

Zdroj: DPA, RTTNews, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial