Pondelok 10. augusta. Meniny má Vavrinec

V júli v obchodoch zlacneli najmä slivky, nektárinky a broskyne

V ostatných týždňoch sa do popredia dostala otázka dopadu ruských sankcií na náš trh potravín. Aktuálne sankcie Ruskej federácie týkajúce sa dovozu potravín z Európskej únie budú mať na slovenských poľnohospodárov a potravinárov skôr nepriamy dopad. Naši pestovatelia a producenti totiž do Ruska vo veľkej miere nevyvážajú. Pozreli sme sa, ako sa zmenili ceny zeleniny a ovocia na Slovenskom trhu. Zlacnili slivky, naopak zdražel petržlen.

Skôr by ich preto mohol ohroziť zvýšený prílev potravín na Slovensko zo zahraničia ako dôsledok hľadania nových odbytísk. Niektoré druhy potravín, predovšetkým ovocie, zelenina ale aj mliečne či mäsové výrobky by preto mohli namiesto do Ruska smerovať aj do našich obchodov. Už dnes je pritom podiel týchto druhov potravín pochádzajúcich zo zahraničia veľmi vysoký. 

Ešte v roku 2002 predstavoval podiel slovenských potravinárskych výrobkov na pultoch našich obchodov takmer 73 %. Po otvorení európskeho trhu naším vstupom do EÚ sa tento podiel postupne znižoval až na minimum 45 % dosiahnuté v roku 2011. V minulom roku 2013 bol podiel slovenských potravín v našich obchodoch opäť nadpolovičný a predstavoval 54 %.  

Ceny v našich obchodoch tak do veľkej miery ovplyvňujú aj zahraniční producenti. Keďže najvýraznejší dopad by ruské sankcie mohli mať na ceny ovocia a zeleniny na pultoch našich predajní, v aktuálnom rebríčku týždňa sme sa pozreli na ich ceny v uplynulých dvoch mesiacoch. Údaje pre naše prepočty sme čerpali zo Štatistického úradu SR a Ministerstva hospodárstva SR.

ceny-ovocia-zeleniny Najvýraznejšie zlacnenie v júli oproti júnu zaznamenali slivky. Ich cena sa medzimesačne znížila až o – 43,9 %, resp. o – 1,19 EUR na 1,52 EUR za kilogram. Zlacnenie na úrovni viac ako – 30 % sa v júli týkalo aj nektáriniek a broskýň. Tieto druhy ovocia ale nie sú súčasťou spotrebného koša, na ktorom ŠÚ SR sleduje mieru inflácie.

Medzimesačné zlacnenie sa v júli týkalo až 13 zo 16 sledovaných druhov ovocia a zeleniny. Naopak, medzimesačnému zdraženiu sa v júli nevyhol predovšetkým petržlen. Jeho cena v porovnaní s tohtoročným júnom vzrástla o 17,1 %, resp. o 0,33 EUR na 2,26 EUR za kilogram. Miernejšie zlacnenie na úrovni 4,1 % si pripísali aj paradajky a o 0,8 % zdraželi jablká.

Pre našich výrobcov by ruské sankcie mohli priniesť ešte väčší konkurenčný tlak predovšetkým v oblasti cien. Či sa ale prebytok niektorých potravín na pultoch obchodov prejaví aj na nižších cenovkách pre nás, spotrebiteľov, je zatiaľ otázne. Do cien tovarov, ktoré nakupujeme, totiž vstupujú aj ďalšie faktory, ako napríklad náklady na balenie, skladovanie či prepravu, ale aj maloobchodná marža. Zlacnenie niektorých druhov potravín na úrovni aj niekoľkých percent ale nie je vylúčené. Slovenský spotrebiteľ sa ale okrem ceny pozerá aj na kvalitu a mnohí z nás pri nákupoch uprednostňujú domácich výrobcov. A tak preferencie spotrebiteľov pri nákupoch môžu do veľkej miery „podržať“ práve slovenských dodávateľov.

Dana Vrabcová, analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *