Streda 15. júla. Meniny má Henrich

V nedeľu v obchodoch realizujeme 8,3 % platieb z týždenného objemu

Ostatné správy 28.05.2020 | 11:05 5 komentárov

Najviac “vyťaženými” dňami sú štvrtok a piatok. Vyplýva to zo štatistík ČSOB.

Celkový objem transakcií vykonaných platbami v nedeľu je v porovnaní s celotýždňovým priemerom, na 58 percentnej úrovni. Vyplýva to zo štatistík ČSOB o platbách kartami v kamenných prevádzkach, bez čerpacích staníc, kaviarní, reštaurácii a fast-foodov v období od utorka 7. januára 2020 do pondelka 23. marca 2020.

V piatky minú klienti v obchodoch v priemere o 34 percent viac peňazí ako je celotýždňový priemer. V priemere každé piate euro minuté v sledovaných prevádzkach za celý týždeň, pripadalo práve na piatok. Druhým najobľúbenejším dňom na nákupy je štvrtok, kedy klienti realizovali 16,3 percent z celkového objemu platieb kartami.

Vývoj platieb po 16. marci bol ovplyvnený situáciou spojenou s pandémiou a nariadeniami týkajúcimi sa úplného zákazu, resp. obmedzením predaja. Ilustruje to aj tento graf a ešte výraznejšie poklesy z pohľadu počtu transakcií, ako aj celkového objemu platieb počas nedieľ:

Aj analýzy platieb kartou klientov Poštovej banky potvrdzujú, že obchodníci majú najnižšie tržby cez víkend. Prieskumy naznačujú, že mnohí spotrebitelia by na tom zatvorených obchodoch v nedeľu nemenili nič ani po návrate do bežného života.

Každá minca však má dve strany. Pre ekonomiku krajiny to môže predstavovať tvrdú ranu. Najmä v čase, keď sa snaží o reštart. Výsledkom by mohlo byť zvyšovanie nezamestnanosti a znižovanie miezd.

„Keď sme sa pozreli na platby kartou našich klientov, potvrdilo sa nám, že podľa počtu a objemu platieb sú najsilnejšími nákupnými dňami štvrtok a piatok. Naopak, najslabšími sú tie víkendové,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Počas koronakrízy sme si postupne zvykli na to, že obchody sú v nedeľu zatvorené. Preto vznikla otázka, či to tak ponechať aj po tom, ako sa vrátime do normálneho života. „Mnohým Slovákom to príde ako dobrý nápad. V období krízy a recesie, ktorým práve prechádzame však zatvorenie obchodov v nedeľu nemusí byť až výhodné, ako sa na prvý pohľad zdá,“ upozorňuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Analytička nepredpokladá, že by len kvôli tomu ľudia začali nakupovať menej. Spotrebitelia časom svoju spotrebu prispôsobia novovzniknutej situácii a nákupy presunú na iné dni.

Pri tovaroch potravín a každodennej spotreby by podľa analytička ľudia prispôsobili svoje správanie novým podmienkam a nakúpili by si v iné dni. Určitý pokles tržieb ale môžu zaznamenať iné obchody, napríklad s oblečením, obuvou, športovými potrebami, hračkami a podobne. Za takýmito nákupmi totiž často vyrážame cez víkend.

„K poklesu tržieb by asi došlo aj v reštauráciách a kaviarňach v nákupných centrách, keďže by tam bol menší pohyb ľudí,“ dodáva J. Glasová. Zatvorenie obchodov v nedeľu by podľa nej mohlo mať negatívny dopad na náš trh práce, zamestnanosť a mzdy ľudí pracujúcich v sektore obchodu. Pretože zatvorenie obchodov v nedeľu by celkom isto znížilo potrebu pracovnej sily v tomto sektore.

„Keď budú predajne zatvorené, nebudú tam potrební predavači, pokladníci, skladníci ani SBS-kári. Preto očakávame, že povinné zatvorenie obchodov počas nedele bude viesť k nárastu nezamestnanosti v sektore obchodu. A to isto nie je v tomto období žiaduce, nakoľko nezamestnanosť bude narastať tak či tak pod vplyvom aktuálnej koronakrízy a recesie, ktorou práve prechádzame,“ upozorňuje na negatívny dopad voľných nedieľ J. Glasová.

Dodáva, že negatívne to pocítia zamestnanci zatvorených predajní aj na svojich mzdách. V nedeľu totiž prináleží pracujúcim príplatok za prácu, vďaka čomu je ich mzda vyššia aj o niekoľko desiatok eur mesačne. Mnoho zamestnancov v obchode teda uprednostňuje nedeľné zmeny, aby si prilepšilo k výplate a voľný deň si dajú radšej uprostred týždňa. Takže ani mnohých pracovníkov v obchode nemusí tešiť, keď nebudú môcť v nedeľu pracovať.

5 odpovedí na “V nedeľu v obchodoch realizujeme 8,3 % platieb z týždenného objemu”

 1. Mimo píše:

  Zohľadnili štatistiky aj fakt, že časť obchodov je v nedeľu zatvorených „dobrovoľne“ (dôvod nevyplýva zo zákona)? Je štatistika robená výlučne na obchodoch, ktoré boli v nedeľu otvorené? Pokiaľ nie, tak sú štatistiky skreslené v neprospech argumentácie smerujúcej k otvoreniu obchodov aj v nedeľu.

  • Peter píše:

   Štatistika je robená na základe všetkých platieb prostredníctvom platobných kariet. Nezohľadňuje typ obchodu. Je teda reprezentatívna pre celý trh.

 2. Mimo píše:

  Vzhľadom na skutočnosť, že výsledok by mohol ovplyvniť názor v problematike otvoriť/neotvoriť obchody v nedeľu, táto štatistika nie je korektná a na skutočnosť by sa malo upozorňovať. Môže sa stať, že keby sa vyhodnocovali korektné údaje, tak obchody, ktoré bývali otvorené aj v nedeľu by mohli mať v nedeľu podobné obraty, ako v niektorý z dní v týždni. Z takýchto údajov by následne nevyplývalo, že je nedeľný predaj zbytočný a ako riešenie by následne vyhovovalo, keby mohli byť obchody otvorené podľa uváženia vlastníka. Extrémisti by nemali žiadnu oporu v požiadavke na ich uzatvorenie.

  • Peter píše:

   Ide o priemerný údaj. Je typ obchodov, napríklad hobby markety, pre ktoré je nedeľný údaj kľúčový. Argumentácia – v nedeľu je obrat nižší ako v iné dni, tak zakážme obchody – je chorá. Potiera slobodu podnikania a konkurenciu. Nezáleží na tom, aký podiel obratu sa realizuje v nedeľu, nemôže to byť výhovorka k autoritatívnemu štátu na úkor slobody rozhodovania.

 3. Mimo píše:

  Áno je to aj môj názor. Len je zlé, pokiaľ sa používa štatistika a hodnoty sa jednoznačne nevysvetľujú. Nadpis “V nedeľu v obchodoch realizujeme 8,3 % platieb z týždenného objemu” je pre problematiku argumentácie za zatvorenie obchodov v nedeľu, používanej zo strany extrémistov, maximálne zavádzajúca v prospech ich zatvorenia. Som presvedčený, že trh jednoznačne určí komu sa otvorené oplatí mať a komu nie. Vnucovanie názorov extrémistov by nemalo byť pre spoločnosť prijateľné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *