Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

V nezamestnanosti pretrvávajú regionálne rozdiely

Makroekonomika 19.04.2012 | 15:08 0 Komentárov

Miera nezamestnanosti poklesla v marci na 13,69%, čo je rovnaká hodnota ako v januári tohto roku. Ide o medzimesačný pokles o 0,07 percentuálneho bodu.

Ako poznamenáva analytik ČSOB  Marek Gábriš, v marci 2011 medzimesačne klesla o –0,03 p.b., a teda tohtoročný väčší pokles môže byť dobrým znamením.V najbližších mesiacoch by mohla miera nezamestnanosti minimálne zo sezónnych dôvodov postupne ďalej mierne klesať.

Rýchlejšiu redukciu by mohol podporiť aktívnejší nábor zamestnancov v expandujúcich odvetviach. Zatiaľ sa však zdá, že kým niektoré odvetvia rastú iné stále čakajú na výraznejšie impulzy a skôr optimalizujú procesy. Ak bude miera nezamestnanosti v apríli klesať rovnakým tempom ako vlani, tak by sa už mohla dostať na alebo pod svoj dlhodobý priemer (13,52%).

csob-nezamestnanost-19-4-2012-a csob-nezamestnanost-19-4-2012-b

Zatiaľ sa však stále drží nad ním. Z regiónov bola najvyššia miera nezamestnanosti v Banskobystrickom kraji (19,87%) a najnižšia tradične v Bratislavskomkraji. Štatistiky ÚPSVaR tak naďalej poukazujú na výrazné regionálne rozdiely.

Zdroj: Marek Gábriš – analytik ČSOB na základe údajov ÚPSVaR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *