Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

V novembri sa Vianoce v obchodoch ešte neprejavili

Aj v novembri klesali medziročne tržby v maloobchode. Po októbrovom prepade o 3,1% tentoraz klesli o 3%. Podľa analýzy Home Credit v porovnaní s minulým rokom sa najviac znížili tržby za predaje pohonných hmôt – medziročne o 14,7%.

Celý minulý rok boli maloobchodné tržby v červených číslach. Obchodníci dúfali, že sa počas tohtoročných Vianoc konečne prebudí nákupná chuť a ľudia otvoria svoje peňaženky. Bohužiaľ ani tento mesiac sa to nepodarilo, a tak tržby opäť zaostali za minuloročným výsledkom.

Rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch, aj v novembri sa prepadli tržby za predaje pohonných hmôt (-14,7%). Svetová cena ropy sa stále pohybuje okolo 110 dolárov za barel a ani kurz eura k doláru situáciu nezlepšuje. Preto si vodiči na benzínových pumpách musia za každý liter priplatiť viac. Od začiatku minulého roka zdražel liter nafty priemerne o 20 centov, ľudia preto využívajú svoje autá menej alebo vyhľadávajú pumpy s najlacnejšou ponukou.

Prečítajte si

Nedarí sa ani predajcom potravín, ktorých tržby tiež výrazne klesli. V novembri boli tržby medziročne nižšie o 5,1%. Ľudia stále dávajú prednosť lacnejším druhom potravín. Tí z pohraničia jazdia na nákupy do susedných krajín, kde v snahe čo najviac ušetriť nakupujú vo veľkom vytipované druhy tovaru s dlhšou trvanlivosťou.

Darilo sa už tradične predajcom elektroniky (+ 7,3%). Ich oblasť ako jedinú v maloobchode nepostihla kríza, lepšie výsledky si tak udržali prakticky po celý rok. Najmä vďaka technologickým inováciám výrobkov je po najnovšej elektronike čím ďalej tým väčší dopyt. Medzi najobľúbenejšie patria chytré telefóny, tablety a notebooky. Rodiny často obmieňajú aj svoje televízie za nové modely, ktoré už majú 3D obraz alebo pripojenie k internetu.

Zdroj: Michal Kozub analytik Home Credit Slovakia a.s.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *